Fethiye Adaları Gezisi

Fethiye tatilinizde kendinizi otel ile sınırlamayın gezip görebileceğiniz o kadar çok yer var ki. Fethiye’ye araba ile geldiyseniz sahilden araba ile koyları gezebilirsiniz. Arabanız yoksa günübirlik tekne turları ile koyları ve adaları gezip bu doğal güzelliklerle çok güzel bir gün geçirebilirsiniz. Fethiye mavi ve yeşilin iç içe girdiği doğal güzelliklere sahiptir. Fethiye denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de Mavi Yolculuk tur. Tekne turlarında en çok tercih edilenler Göcek tarafındaki 12 Adalar diğeri ise Ölüdeniz tarafına yapılan tekne turlarıdır. Her iki tekne turunda da ilk veya son durak olarak Şövalye Adası’na uğranmaktadır. Bu mavi yolculukla en güzel koy ve adaları görebilirsiniz.

Şövalye Adası
Tarihte Rodos şövalyeleri bu adayı kullanmaktaydı günümüzde yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Adada yazlıklar, motel ve cafe bulunmaktadır. Fethiye’de bulunan adalardan sadece Şövalye adasında yerleşim bulunmaktadır. 12 adalara düzenlenen tekne turlarında dönüşte son mola yeri Şövalye adasında verilmektedir. Fethiye Körfezi’nin ağzındadır ve körfezi koruyormuş gibi yerleşmiştir. Adaya iskeleden sürekli motorlar gidip gelmektedir. Adada zeytin ve keçiboynuzu ağaçları bulunmaktadır.

Yassıca Adalar
Çok küçük adalar olduğu için tek tek isimleri yok hepsine Yassıcalar denmektedir. Adalar’da tesis de bulunmamaktadır. Adalar arasındaki en yakın mesafe 12 metre olup adalar arasında rahatlıkla yüzebilirsiniz. Sonrada adalara çıkıp gezebilirsiniz. Yanınızda spor ayakkabı bulundurmanız gerekmektedir.

Tersane Adası
Körfezde bulunan adaların en büyüğüdür. Adada mübadeleden sonra boşaltılmış eski Rum evlerinin kalıntıları bulunmaktadır. Adada bir gözetleme kulesi ve tersane kalıntısı bulunmaktadır. Yaz ve kış koyları adı verilen iki koyu vardır. Mavi yolculuk ve günübirlik gezi tekneleri bu koylara uğramaktadır. Dar bir boğazdan geçilerek gidilen kış koyuna tekneler aniden çıkan rüzgardan korunmak için sığınmaktadır. Adada zeytin ile keçiboynuzu yetişmektedir ayrıca kekik ve adaçayı da vardır.

Gemile Adası
Gemile Adası, Gemile koyu ve plajının karşısında bulunmaktadır. Burada Bizans ve erken Hıristiyanlık dönemine ait kilise kalıntıları vardır. Deniz kıyısında sarnıç kalıntıları mevcuttur. En ilginç kalıntı iki kiliseyi birbirine bağlayan 500 metre uzunluğun olan tünel. Tünel içersinde bulunan merdivenlerin arasında 17 durak vardır. Bu İsa’nın çarmıha gerilmek için götürülürken 17 defa dinlenmesini temsil etmektedir.

Göcek Adası
Göcek’in doğal bir liman olmasını sağlayan en büyük etken Göcek Adası’dır. Göcek’in tam girişinde bulunmakta, kıble ve keşişleme yönünden esen rüzgara karşı korumaktadır. Ada üzerinde irili ufaklı plaj bulunmaktadır. Batı yönünde batı koyu doğu yönünde ise incirli koy bulunmaktadır. Sadece incirli koyda ticari alan bulunmaktadır. Yaz aylarında Göcek Belediye Marinası‘ndan tekneler düzenli olarak incirli koya yolcu taşımaktadır.

Zeytinli Ada
Zeytin ağaçları ile kaplı olan ada özel mülktür. Adada Osmanlı döneminden kalma zeytin sıkma atölyesi bulunmaktadır. Yassıcalar’ın güney ucundadır.

Domuz Adası
Eskiden adada yaban domuzu çok varmış. Tekneler adanın rüzgara kapalı olan limanına kolayca yanaşıp demirleyebilmekteler. Bu adaya prens adası da denmektedir.