Reklam

Efes Harabeleri Selçuk

Efes Harabeleri İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır ve Kuşadası’na 18 km Selçuk ilçesine ise 3 km mesafede bulunmaktadır. Kuşadası’na tatile gelince Efes Harabelerini de mutlaka görmelisiniz.

Efes M.Ö. 1000 yıllarında dönemin en önemli liman kenti ve eski bir Roma kentidir. Helenistik dönemden günümüze ulaşmış olan harabeler birçok büyük deprem görmüş, yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. Efes gezi alanı 2 km alanda yer almaktadır. Günümüzde Efes Harabelerinin sadece %15 i gün ışığına çıkmıştır. Yıllık ortalama iki milyon kişi harabeleri gezmektedir.

Anadolu’nun eski ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı Artemis Kültünün en büyük tapınağı Efes’te bulunmaktadır. Artemis Tapınağı dünyanın yedi harikasından biridir.

Efes Harabeleri muhteşem anfi tiyatro, kütüphane ve yamaç evleri ile görenleri büyülemektedir. Harabeleri profesyonel rehber eşliğinde gezmelisiniz dinleyeceğiniz mitolojik hikayeler ile harabeler sizi daha da büyüleyecektir.

Efes Harabeleri Selçuk

Efes’te bulunan tarihi yapılardan bazıları; Meryem Ana Evi ve Meryem Kilisesi, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf), hamam, Stadyum ve Gynasium.

Efes Harabeleri Haziran ve Ağustos aylarında sabah 11 ile 15 saatleri arası çok sıcak olmaktadır. Efes harabelerini gezmeye bu saatler dışında gitmelisiniz. Ayrıca geziye giderken açık renk rahat elbise tercih etmelisiniz, güneş gözlüğü, spor ayakkabı, şapka ve su almalısınız. Efes harabelerine giriş ücretli olup müze kartı geçerlidir.

Efes Harabeleri Selçuk Ulaşım

Efes Harabe’lerinin Kuşadası ile uzaklığı 18 km Selçuk ilçesine uzaklığı ise 3 km dir.
Kuşadası’ndan Selçuk dolmuşları ile gidebilirsiniz. Dolmuştan ana yolda indikten sonra ücretli faytonlara binerek Efes giriş kapısına ulaşabilirsiniz.

comments title

  1. Efes harabeleri çok güzel ama yeterince koruyamıyoruz 10 yıl önce ilk kez gezmiştim son gidişimde çok bakımsız buldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku