Efes Harabeleri İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır ve Kuşadası’na 18 km Selçuk ilçesine ise 3 km mesafede bulunmaktadır. Kuşadası’na tatile gelince Efes Harabelerini de mutlaka görmelisiniz.

Efes M.Ö. 1000 yıllarında dönemin en önemli liman kenti ve eski bir Roma kentidir. Helenistik dönemden günümüze ulaşmış olan harabeler birçok büyük deprem görmüş, yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. Efes gezi alanı 2 km alanda yer almaktadır. Günümüzde Efes Harabelerinin sadece %15 i gün ışığına çıkmıştır. Yıllık ortalama iki milyon kişi harabeleri gezmektedir.

Anadolu’nun eski ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı Artemis Kültünün en büyük tapınağı Efes’te bulunmaktadır. Artemis Tapınağı dünyanın yedi harikasından biridir.

Efes Harabeleri muhteşem anfi tiyatro, kütüphane ve yamaç evleri ile görenleri büyülemektedir. Harabeleri profesyonel rehber eşliğinde gezmelisiniz dinleyeceğiniz mitolojik hikayeler ile harabeler sizi daha da büyüleyecektir.

Efes Harabeleri Selçuk

Efes’te bulunan tarihi yapılardan bazıları; Meryem Ana Evi ve Meryem Kilisesi, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf), hamam, Stadyum ve Gynasium.

Efes Harabeleri Haziran ve Ağustos aylarında sabah 11 ile 15 saatleri arası çok sıcak olmaktadır. Efes harabelerini gezmeye bu saatler dışında gitmelisiniz. Ayrıca geziye giderken açık renk rahat elbise tercih etmelisiniz, güneş gözlüğü, spor ayakkabı, şapka ve su almalısınız. Efes harabelerine giriş ücretli olup müze kartı geçerlidir.

Efes Harabeleri Selçuk Ulaşım

Efes Harabe’lerinin Kuşadası ile uzaklığı 18 km Selçuk ilçesine uzaklığı ise 3 km dir.
Kuşadası’ndan Selçuk dolmuşları ile gidebilirsiniz. Dolmuştan ana yolda indikten sonra ücretli faytonlara binerek Efes giriş kapısına ulaşabilirsiniz.