Antalya’daki önemli mesire alanlarından biri de Düden Şelalesi’dir. Özellikle sıcak yaz aylarında Düden şelalesi ve çevresindeki piknik alanı doğanın içerisinde güzel ve serin bir gün geçirmek isteyenler için çok uygundur. Antalya’nın halkı veya tatilcilerin her zaman yoğun ilgi gösterdikleri mesire alanıdır. Şelale kentin 12 km kuzeyinde bulunmaktadır. Otobüs ve minibüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bıyıklı düdeninden kaybolan su 14 km kadar yerin altından gider. Daha sonra Varsak Çukurunun bir ucundan çıkar ve kısa bir akıştan sonra tekrar batar. Varsak’ta kaybolan su 2 km kadar tekrar yer altından akar. Daha sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkar. Bu Düdenbaşında alttan, sifonlu olarak bir nehir halinde çıkan sudur. Şelale olarak akan su ise Kepez hidroelektrik santralinden gelen sudur.

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Düdenbaşı’ndan sonra çok dağılan ve birçok kola ayrılan Düden çayı Antalya’nın doğusunda 40 m yükseklikteki traverten eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülür. Düden çayı, travertenler üzerinden dökülerek ikinci şelaleyi oluşturmaktadır. Şelale, Lara’ya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Düdenbaşında çok serin ve doğal bir ortamda gününüzü geçirirken dere kenarında bulunan lokantalarda lezzetli yemeklerden yiyebilirsiniz. Piknik alanında restoran ve kafeteryalarla birlikte hediyelik eşya satan dükkanlar da bulunuyor. Burada nefis gözleme ve ayranın tadına bakabilir ya da alabalık yiyebilirsiniz. Çocuk parkının yakınındaki kafeslerde yetiştirilen tavşan ve güvercinler çocuklarınız için güzel bir eğlence kaynağı olacaktır.

Düden Şelalesi’ne nasıl gidilir?

Antalya’ya yaklaşık 7 km uzaklıkta Varsak Belediye’sine de 1 km mesafededir. Antalya şehir merkezinden kalkan Varsak otobüs veya minibüsleriyle gidilebilmektedir.

Düden Şelalesi’ne yakın yerler:

Kurşunlu Şelalesi
Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kayak Merkezi