Düden Şelalesi – Antalya

Antalya’nın sıcağından bunaldığınız zaman gidebileceğiniz, doğal serinliğe sahip yakın gezi yerlerinden biri de Düden Şelalesi’dir. Antalya’ya genelde deniz, güneş ve kumsalları için gidilmekte. Bunlar için gitseniz bile mutlaka bir gününüzü ayırın ve Düden Şelalesine gidin.

Doğa adeta bir sanat eseri yaratmış, kartpostallarda görülen müthiş doğa manzaraları gibi bir doğal güzellikle karşılaşacaksınız. Bölgede bulunan akarsuların ortak amacı Akdeniz’e ulaşmak olduğu için Toros Dağlarının yamaçlarından çağlayanlar oluşturarak akmaktadır. Bu çağlayanların sayısı 20 den fazladır bunların en güzelleri Antalya’nın 15 km. kuzeyindeki Düden, 18 km batısındaki Kurşunlu Şelalesi ve Manavgat’ın 3 km kuzeyindeki Manavgat Şelalesidir.

Düden Şelalesi kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden almaktadır. Düden şelalesinin iki kolu var. Aşağı Düden Şelalesi (Karpuzkaldıran Şelalesi), Antalya’ya 8 km uzaklıktaki Lara plajı yolu üzerindedir ve 40 metre yükseklikteki falezlerden büyük bir gürültüyle Akdeniz’e dökülmekte. Burayı gezmek mümkün değil. Bir de Yukarı Düden Şelalesi (Düdenbaşı Şelalesi) var burası Antalya’nın 15 km kuzeyindedir. Bu şelalede 20 metre yükseklikten dökülmektedir. Çağlayandan itibaren Düden Çayı kanyonunda dolaşabilirsiniz. Şelalenin yakınında bir de mağara bulunmaktadır. Mağarada doğal oyuklar oluşmuş, bu oyuklar bir pencere gibi bu pencereden şelaleyi izleyebilirsiniz. Gürül gürül akan bir çağlayanı böyle arkasından izleyebileceğiniz doğal güzellik Türkiye’de başka bir yerde bulunmamaktadır.

Piknik alanında hediyelik eşya dükkanları, restoran ve kafeteryalar bulunmaktadır. Düden Çayı kenarında bulunan restoranlarda doğal güzellik içersinde taze alabalık, gözleme gibi yiyecekler yiyebilirsiniz. Bu doğal güzellik içersinde yemek yediğinizde her şey o kadar lezzetli oluyor ki. Mesire yerinde bulunan çocuk parkına yakın mesafede bulunan kafeslerde güvercin ve tavşanlar bulunmakta. Ayrıca burada Antik kaya mezarları bulunmaktadır. Bu mezarların 2-7 yy ait olduğu tahmin edilmektedir. Düden şelalesinin suyu geçtiği her yere hayat vermektedir. Çayın etrafındaki mesire yeri çevre halkın en çok rağbet ettiği piknik alanıdır. Düden Şelalesi Antalya’nın en güzel şelalelerinden biridir. Düden Şelalesine dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler gelip görmekte ve hayran kalmaktalar. Piknik alanının girişinde develer var ister, fotoğraf çektirebilir isterseniz de gezinti yapabilirsiniz. Piknik alanına giriş ve otopark ücretli.

Düden Şelalesi – Antalya’da Ne yenir?
Düden çayı kenarında bulunan restoranlardan taze alabalık, gözleme gibi yiyecekler yiyebilirsiniz.

Düden Şelalesi – Antalya Ulaşım
Antalya’ya yaklaşık 7 km uzaklıkta Varsak Belediye’sine de 1 km mesafededir.
Antalya şehir merkezinden kalkan Varsak otobüs veya minibüsleriyle gidilebilmektedir.

Yakın yerler
Kurşunlu Şelalesi
Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kayak Merkezi