Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve keyifli bir sahil kasabası olan Değirmendere’deki denize nazır çay bahçelerinde oturup çay içmek büyük bir keyiftir ve bazen buralarda yer bulmanız zor olabilir. Deniz temiz olmadığından sadece seyirliktir; fakat sahilden karşıdaki Tüpraş tesislerinin ışıklarıyla parlayan İzmit Körfezi manzarasını izlerken denizin kirliliğini fark etmezsiniz, görünüm o kadar güzeldir.

Değirmendere Gezilecek Yerler

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kışın huzur verici bir sessizlik ve sakinliğe bürünen Değirmendere yazın oldukça kalabalık, canlı ve hareketli bir yere dönüşür. Çay bahçeleri, kafeler, mantıcılar, dondurmacılar, çeşitli ürünlerin satışa sunulduğu açık hava tezgahları ve oturan, yürüyen, alışveriş yapan, yemek yiyen insanlar beldeyi cıvıl cıvıl bir görünüme büründürür. Yeşilin ve mavinin farklı tonlarını görebileceğiniz Değirmendere’nin aşağı yukarı 2.7 km. uzunluğundaki yürüyüş yolunda yürümek büyük bir keyiftir.

Mevsime göre sessizlik ve huzuru da, kalabalık ve eğlenceyi de bulabileceğiniz bu büyülü sahil kasabası sizi stres ve yorgunluğunuzdan arındırır. İzmit Körfezi’nin en güzel sahilini barındıran Değirmendere ister çay keyfi, ister bira keyfi yapabileceğiniz; sizi kendine has havası ve sıcak ortamıyla bağlayacak bir beldedir. Bir yaz gecesi birkaç saatinizi sahildeki çimlere uzanıp dalga seslerini dinleyerek ve ay ışığını seyrederek geçirdikten sonra buradan ayrılmak size zor gelebilir.

Çınarlık meydandaki parkta heykel sanatçılarının ağaçtan yaptığı çalışmaları da görebilirsiniz. Depremin olumsuz etkilerine rağmen zamanla tekrar güzelleşmeyi başarabilmiş olan Değirmendere’nin sıcak, samimi ve dinlendirici havasını hissetmek için burada hiç değilse bir gün geçirmelisiniz.