Isparta il merkezine 26 km. mesafede, Göller Yöresi olarak anılan yörede kayak ve diğer doğa sporları için uygun bir saha yer alıyor: Davraz Kayak Merkezi. Kayak severlere Eğirdir Gölü’nün güzel manzarasını izleyerek kayma zevkini tattıran bölgede bulunan pistler yeni başlayanları da, profesyonelleri de memnun edecek bir çeşitliliğe sahip. Çığ, kaybolma gibi risklerin söz konusu olmadığı kayak merkezindeki pistlerin rakımı 1650-2150 m. arasında değişiyor. Antalya’ya yakın, gelişmeye müsait ve ulaşımı kolay bir saha olan Davras Kayak Merkezi toplam uzunluğu 23.500 m. olan 12 pist barındırıyor. Saatte 1000 kişiyi taşıyabilen 1155 m. uzunluğunda bir telesiyej tesisi ve T-Bar tesisinin de bulunduğu Davraz’da Kuzey disiplini ve Alp disiplini kayağın yanı sıra snowboard ve tur kayağı, dağcılık, yamaç paraşütü, trekking ve botanik gözlemcilik de yapılabiliyor.

Davraz Kayak Merkezi

Zirvesi 2637 m. yükseklikte olan görkemli Davraz Dağı Isparta Ovası’nı kuşatan dağların en yüksek olanı. Dağın gölgesindeki Davraz Kayak Merkezi gezginlere Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde, bölgenin doğal güzelliklerinin tadını çıkarak ve ciğerlerine mis gibi bir hava çekerek kayak yapma keyfini tattırıyor. Kış sezonunda yoğun bir ilgi gören kayak merkezinde birkaç konaklama tesisi mevcut; bunların dışında Isparta merkezde ve Eğirdir ilçesinde bulunan otel ve pansiyonlardan faydalanmak da mümkün. Kristal berraklığındaki üç gölün ortasında yer alan kayak merkezinin günübirlik ziyaretçileri Isparta, Burdur ve hatta Antalya’dan geliyor. Avrupa ve Ortadoğu ülkeleriyle Rusya ve Ukrayna’dan gelen ziyaretçileri de olan kayak merkezine asfalt bir yoldan ulaşılıyor ve bu yol hiçbir zaman kapanmıyor. Davraz’da kayak malzemeleri kiralayabilir ve kayak dersleri alabilirsiniz. Bölgedeki otellerin fiyatları Ocak ve Şubat ayları gelip de kış şartları kendini iyice gösterdiğinde bir hayli artıyor.

Genelde camgöbeği renginde olup bazı gün ve saatlerde farklı renklere bürünen Eğirdir Gölü’nün Davraz gezilecek yerler listesinde daima yer aldığını göreceksiniz. Bu özelliği yüzünden ‘Yedi Renkli Göl’ olarak da anılan bu güzel tabiat parçası barındırdığı biyolojik çeşitlilik yüzünden uluslar arası bir öneme sahip bulunuyor. Yürüyüş, tırmanma ve kampçılık gibi etkinliklerin yapılabildiği Kovada Gölü Milli Parkı da bölgenin görülesi güzellikleri arasında yer alıyor.