Datça Ege ile Akdeniz’in buluşma noktasıdır. Datça Yarımadası’nın bir yüzü Ege’ye bir yüzü ise Akdeniz’e bakmaktadır. Datça yarımadası bir büyük yarımada olup Knidos’ tan Bencik limanına kadar uzanmaktadır. Datça’nın Hisarönü körfezine bakan tarafı Bencik limanı, Gökova körfezine bakan tarafı ise Bördübet’tir. Datça havası ile şifa bulacağınız bir tatil cennetidir. Son yıllarda Datça adeta yeniden keşfedilmektedir. Kalabalıktan ve hava kirliliğinden kaçanlar ömürlerinin geri kalanını burada geçirmek için Datça’ya yerleşmekteler. Yazın çok kalabalık olan belde sonbaharda ve kışın daha sakin ve huzur vericidir.

Datça Tatil Rehberi

Datça Tatil Rehberi

Datça’da denize girmek için birçok plaj ve koy bulunmaktadır. Yarımadanın etrafında 52 koy bulunmaktadır. Koylarını kimine sadece denizden ulaşılabilmektedir. Bu ıssız koylarda gün boyu denize girebilir, size özel olmasının keyfini çıkarabilirsiniz. Fakat sakinlik değil de kalabalık plaj arıyorsanız 13 km uzunluktaki plajlardan birine gidebilirsiniz. Datça’daki plaj ve koylarda akvaryum duruluğundaki sularda unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Datça tatilinizin en az bir gününde tekne turları ile koyları gezmelisiniz. Knidos antik kentinde bir gezinti yapabilirsiniz. Yat limanı ve çevresi günün her saatinde çok hareketlidir. Her gün çok sayıda tekne bu limana uğramaktadır. Şehir merkezinde ve limanda lokanta ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Buralardan tatil dönüşü yakınlarınıza götürmek için hediyelikler alabilirsiniz.

Tamamen sessiz, sakin, huzurlu ve doğayla baş başa olabileceğiniz bir yer arıyorsanız Datça yakınlarındaki Domuz Çukuru tam size göre. Hayatınız boyunca unutamayacağınız medeniyetten uzakta konforlu ve modern bir Robinson hayatı yaşayabileceğiniz bir yer Domuz Çukuru.

Datça’ya 3 km uzaklıkta eski merkez olan Reşadiye mahallesinde geleneksel Türk taş evleri bulunmaktadır meraklıları mutlaka görmelidir. Dalış meraklıları içinde Datça çok güzeldir. Ayrıca sörf yapmak isteyenlerde burayı tercih etmektedirler.

Datça’ya 8 km uzaklıkta bulunan Kızlan köyüne giderek tipik yel değirmenlerini görebilirsiniz. Bölgede en çok tercih edilen koylar Kargı koyu, Domuzbükü, Kızıl ve Hayıt bükleridir.

Datça’ya nasıl gidilir?

Datça’ya nasıl gidilir? İstanbul’dan Datça yaklaşık 880 kilometredir ve yaklaşık 12 – 13 saat sürmektedir. Ankara’dan Datça yaklaşık 710 kilometredir ve yaklaşık 10 – 11 saat sürmektedir. Muğla Datça arası yaklaşık 124 kilometredir ve araçla yaklaşık 2 saat sürmektedir. Marmaris Datça arası yaklaşık 70 kilometredir ve araçla yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir.