Akdeniz’le Ege’nin kucaklaştığı bir noktada bulunan Datça’nın en canlı ve hareketli yeri her gün sayısız teknenin uğradığı yat limanı ve çevresidir. Üç tarafı denizle çevrili olan Datça gezi ve tatil için benzersiz doğal güzellikleri, bakir koylarla dolu tertemiz denizi, akvaryum duruluğundaki suyu ve toplam uzunluğu 13 km.’yi bulan plajlarıyla her dakikanızı keyifle geçirebileceğiniz büyük bir yarımadadır.

Datça tatili sırasında yarımadanın en düzenli mahallesi olan Eski Datça kısmını mutlaka görmelisiniz. Begonvillerle dolu dar sokaklar ve tarihin izlerini taşıyan taş evlerle size zamanın içinde bir yolculuğa çıktığınızı düşündürecek olan bölgede sanat atölyeleri ve konaklama için butik oteller de bulunuyor. Can Yücel Sokağı’nın ve ünlü şairin evinin de bulunduğu Eski Datça’da ilginizi çekecek bir başka görünüm de bölgenin simgesi haline gelmiş olan yel değirmenleri. Güzel insanların, güzel yemeklerin ve güzel sanatların merkezi gibi olan mahalle gerçekten görülmeye değer.

Datça Gezi Rehberi

Datça’ya 4 km mesafede olan Kargı Koyu duru denizi ve plajıyla size keyifle yüzme ve kumsaldan mehtabı izleme imkanı verecek. Hayıt Bükü ve Ova Bükü gibi gözde Datça koylarının bulunduğu Mesudiye ile upuzun kumsalı, ağaçlıkların içindeki evleri ve limanda demirli tekneleriyle çok güzel bir yer olan Palamut Bükü de Datça tatili yapanların ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Datça Gezi Rehberi

Yarımadanın hemen yakınındaki Knidos Antik Kenti binlerce yıl önce yapılmış mermer merdiven ve tapınakları ve tiyatrolarıyla kendinizi o zamanların insanı gibi hissetmenize yol açacak masalsı bir görünüme sahip. Kentin en tepesinde Apollon Tapınağı bulunuyor.

7 km uzunluğundaki kumsalıyla Gebekum, hiç bozulmamış bir köy olan Karaköy, harika bir manzarası olan Yazı Köy ve muhteşem sakinliğiyle Domuzbükü de Datça’nın görülmesi gereken güzellikleri arasında yer alıyor. Domuz Çukuru ormanın içinde iki kişilik tertemiz bungalovlarda kalma imkanı sunan, sabah çok dinlenmiş ve dinç kalkabileceğiniz, bol oksijen ve kuş sesleri arasında çok güzel bir tatil geçirebileceğiniz bir yerdir.

Marmaris yarımadasının en uç noktasında konumlanmış olan Datça, eşsiz doğal güzellikleri ile bir kez görenin bir daha unutamayacağı özellikleri olan gizli bir cennet konumundadır.

Datça’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Datça yaklaşık 880 kilometredir ve yaklaşık 12 – 13 saat sürmektedir.
Ankara’dan Datça yaklaşık 710 kilometredir ve yaklaşık 10 – 11 saat sürmektedir.
Muğla Datça arası yaklaşık 124 kilometredir ve araçla yaklaşık 2 saat sürmektedir.
Marmaris Datça arası yaklaşık 70 kilometredir ve araçla yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir.