Dalyan Deltası – Muğla

Dalyan doğal ve tarihi güzelliklere sahip çok güzel bir tatil beldesidir. Dalyan’a daha çok günübirlik gidiliyor fakat doğanın ve çevrenin tadını doyasıya çıkarmak için birkaç gününüzü ayırmalısınız. Dalyan deltasında nefes kesen dev labirent içinde yapacağınız tekne turu size unutulmaz anlar yaşatacaktır.

Dalyan’da kanal kenarında tekneler sıralanmakta olup dolmuş usulü veya kiralayarak Dalyan Delta’sında geziye çıkabilirsiniz. İztuzu sahili, Antik Kaunos kenti, Kaya Mezarları ve çamur banyolarına gezi düzenlenmekte.

Doğa harikası olan Dalyan deltası büyüleyici panoraması ile çok ilgi çekici. Su çok duru balıkları çok net görebiliyorsunuz. Tekne sazlıkların arasında adeta labirent içerisinde ilerlerken balıkların size eşlik ettiğini izleyebilirsiniz. Bir tarafta sazlıklar bir tarafta dik kayalıklar içersinde tekne ilerlemekte. Sazlıkta 80 çeşit kuş türü yaşamakta. Dünyanın pek çok yerinden nadir bulunan kuşları görmek için Dalyan’a gelinmektedir. Nehrin üzerinde kurulu cafe, bar ve restoranlar doğa ile uyum içersinde hizmet vermekteler. Gün batımında unutulmaz manzarada yiyeceğiniz yemek çok keyifli olacaktır.

İztuzu plajı yönüne doğru giderken sağ tarafta Kral mezarları bulunmakta 3000 yıldır ayakta duran ihtişamlı görüntüsü ile çok büyüleyici. Çok büyük kayalar oyularak bu ihtişamlı yapıların yapılması çok hayret verici. Kral mezarlarını önceden gezmek serbestti günümüzde ise yapılan tahribatlardan dolayı dolaşmak yasaktır.

Tarihi Kaunos Antik Kenti’nin Surları da tekne gezisi sırasında görülmektedir. Coğrafi şartlarla delta da kıvrımlar ve göller oluşmuş. Dalyan deltasından denize doğru ilerlendiğinde İztuzu plajına ulaşılmakta. İztuzu plajı dünyanın en iyi ikinci doğal plajıdır. Burada isterseniz sahilin arka tarafında bulunan tatlı suda isterseniz tuzlu suda yüzebilirsiniz.

Delta da ilerleyen tekne çamur banyolarına uğramakta oradan da Köyceğiz Gölüne doğru ilerlemektedir. Gölün ortasında tekne demirlemekte ve tatlı suda yüzme keyfi yaşamanız için mola verilmekte.

Bu deltada geçireceğiniz tekne turu size çok güzel bir deneyim ve unutulmaz bir gün yaşatacaktır.