Dalyan Deltası – Muğla

Dalyan Deltası – Muğla

Dalyan doğal ve tarihi güzelliklere sahip çok güzel bir tatil beldesidir. Dalyan’a daha çok günübirlik gidiliyor fakat doğanın ve çevrenin tadını doyasıya çıkarmak için birkaç gününüzü ayırmalısınız. Dalyan deltasında nefes kesen dev labirent içinde yapacağınız tekne turu size unutulmaz anlar yaşatacaktır.

Dalyan’da kanal kenarında tekneler sıralanmakta olup dolmuş usulü veya kiralayarak Dalyan Delta’sında geziye çıkabilirsiniz. İztuzu sahili, Antik Kaunos kenti, Kaya Mezarları ve çamur banyolarına gezi düzenlenmekte.

Doğa harikası olan Dalyan deltası büyüleyici panoraması ile çok ilgi çekici. Su çok duru balıkları çok net görebiliyorsunuz. Tekne sazlıkların arasında adeta labirent içerisinde ilerlerken balıkların size eşlik ettiğini izleyebilirsiniz. Bir tarafta sazlıklar bir tarafta dik kayalıklar içersinde tekne ilerlemekte. Sazlıkta 80 çeşit kuş türü yaşamakta. Dünyanın pek çok yerinden nadir bulunan kuşları görmek için Dalyan’a gelinmektedir. Nehrin üzerinde kurulu cafe, bar ve restoranlar doğa ile uyum içersinde hizmet vermekteler. Gün batımında unutulmaz manzarada yiyeceğiniz yemek çok keyifli olacaktır.

İztuzu plajı yönüne doğru giderken sağ tarafta Kral mezarları bulunmakta 3000 yıldır ayakta duran ihtişamlı görüntüsü ile çok büyüleyici. Çok büyük kayalar oyularak bu ihtişamlı yapıların yapılması çok hayret verici. Kral mezarlarını önceden gezmek serbestti günümüzde ise yapılan tahribatlardan dolayı dolaşmak yasaktır.

Tarihi Kaunos Antik Kenti’nin Surları da tekne gezisi sırasında görülmektedir. Coğrafi şartlarla delta da kıvrımlar ve göller oluşmuş. Dalyan deltasından denize doğru ilerlendiğinde İztuzu plajına ulaşılmakta. İztuzu plajı dünyanın en iyi ikinci doğal plajıdır. Burada isterseniz sahilin arka tarafında bulunan tatlı suda isterseniz tuzlu suda yüzebilirsiniz.

Delta da ilerleyen tekne çamur banyolarına uğramakta oradan da Köyceğiz Gölüne doğru ilerlemektedir. Gölün ortasında tekne demirlemekte ve tatlı suda yüzme keyfi yaşamanız için mola verilmekte.

Bu deltada geçireceğiniz tekne turu size çok güzel bir deneyim ve unutulmaz bir gün yaşatacaktır.

2 “Dalyan Deltası – Muğla

  1. They are all a long way so go to the one you like the sound of best as you are in for a long journey whaevter. Dalyan is the nicest I think, Antalya is a city so not v good for r r, marmaris, bodrum, fetiye and oludeniz are all quite commercial, some of the smaller resorts in the area might be more chilled out. There is a lovely place not too far from Antalya near Mount Olympus (where there are neverending fires on the rocks something to do with natural gas) where u can stay in a treehouse if you want! Here it is: I have really good memories of a backpacking trip here about 10 yrs ago, very cool!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku