Reklam

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Cunda Adasına Ayvalık’tan kara yolu ile kendi aracınızla gidebilirsiniz. Cunda Adası diğer adı ile Alibey Adası Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki 4. büyük adasıdır (1.Gökçeada, 2.Bozcaada, 3.Uzunada).
Cunda Adası’nın nüfusu 1924 mübadelesi zamanında göç eden Türkler’den oluşmaktadır. Bundan dolayı adanın yaşlı nüfusunun çoğu Rumca bilmektedir.

Cunda Adası’nı Ayvalık, Akçay, Altınoluk ve Küçükkuyu’dan tekne turuna katılarak gezebilirsiniz. Tekne turu ile güzel bir gezi yapabileceğiniz gibi kendi aracınızla karadan da adaya gelip gezebilirsiniz. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile insanı büyüleyen bir ada olan Cunda Adası’nda unutulmaz zaman geçirebilirsiniz.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası’nda gezilmesi gereken yerlerden bazıları şunlardır.

Ayvalık Rahmi Koç Müzesi – Taksiyarhis Kilisesi

Mayıs 2011 tarihinde Vakıflar Meclisi kararı ile Kilise binası müze haline getirilmek üzere Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’na tahsisine uygun olduğuna karar verilmiştir. Harap halde olan yapı uzman restoratörler ve sanatçıların ince işçiliği ve çağdaş mühendislik teknikleri ile yeniden hayata döndürülmüş ve tüm görkemi ile ziyaretçilerini beklemektedir.
31 Mayıs 2014 tarihinde ‘Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Müze Pazartesi günleri kapalıdır. Ayvalık Rahmi Koç Müzesi çalışma saatleri:

1 Nisan -30 Eylül 10:00- 19:00
1 Ekim-31 Mart 10:00- 17:00

Ayvalık Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti tam 4 TL Öğrenci 2 TL dir.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Koleksiyon, Rahmi M. Koç Müzesi İstanbul ve Ankara Müzeleri’nin bir benzeri gibi oluşturulmuştur. Sergilemede teneke oyuncaklardan buharlı modellere, Barbie bebek ve bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine olmak üzere geniş bir yelpazeye sahiptir.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Ziyaret sonrasında bu güzellikleri daha fazla yaşamak isterseniz kafede dinlenebilirsiniz. Denizcilik objeleri ile dekore edilmiş kafede hoş vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca müzeye özel olarak tasarlanmış hediyelik eşyalardan satın alabileceğiniz bir mağaza bulunmaktadır.

Aşıklar Tepesi – Sevim & Necdet Kent Kitaplığı ve Cafe Nostalji

Agios Yannis Kilisesi Patrik Teodosios zamanında İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlanan manastırın ana kilisesi kuzeybatı kısmında bulunmaktadır. Bu Şapel mimarisiyle manastırın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yıllarca harap kalan değirmen ve kilise; Rahmi M. Koç’un kültür varlığı olan eserlerin kurtarılmasına yönelik girişimleriyle Ağustos 2007 yılında Alibey Adası’nın önemli bir kitaplığa kavuşması sağlanmıştır.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Emekli Büyükelçi Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent babasından kalan bin üç yüzü aşkın kitabı bu kitaplığa bağışlamıştır. Kitaplıktan istediğiniz kitabı alıp kafede içeceğinizi yudumlarken hem kitap okuyabilir hem de eşsiz Cunda manzarasını izleyebilirsiniz. Bu kafede otururken kendinizi çok dinlenmiş hissedeceksiniz.

Tavuk Adası Manastırı – Ayiu Ionnu Tu Podromu

Alibey Adası’nın karşısındaki Tavuk Adası üzerinde inşa edilmiştir

Güvercin Adası Manastırı – Ai Yorgi

Pateriça Körfezinin ortasında, andezitten oluşmuş küçük bir adanın üzerinde inşa edilmiştir

Ay Işığı Manastırı – Ai Dimitri Ta Salina

Patriça 2. köyden yürüyüşle 45 dakika mesafededir

Koruyan Meryem Manastırı – Panagias Tis Lekai

Ayvalık Dalyan Boğazı’ndan çıkışta sağda zeytin ağaçlarının arasından gözüken boğaza hakim manzaralı restore edilmiş özel mülktür.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Taş Kahve

Sahilde bulunan balık restoranlarında eşsiz ege mezeleri ve taze balık yiyebilirsiniz. Gün batımında sahilde lezzetli balık yiyebilir ve içkinizi yudumlayabilirsiniz. Cunda Adası’na gelince sahildeki tarihi Taş Kahve’de köpüklü Türk kahvesini mutlaka içmelisiniz. Eşsiz doğal güzelliğe sahip adada her bütçeye uygun butik oteller bulunmaktadır. Adadaki butik otellerde kalırken tarihte yolculuğa çıktığınızı hissedebilirsiniz.

comments title

  1. Cunda adasına birkaç yıl önce gittiğimde Rahmi koç müzesi henüz açılmamıştı. Resimlerden gördüğüm kadarıyla ilginç bir müze. En kısa zamanda ziyaret etmek isterim. Cunda adasının güzelliğinden bahsetmeye zaten gerek yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku