Çeşme plajları için kendi aracınız yoksa İzmir Üçkuyular’dan buraya düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Çeşme İzmir’e 70 km uzaklıktadır.

Çeşme kıyı şeridinin uzunluğu 29 km dir. Bu kıyı şeridi boyunca uzanan birbirinden güzel plajlar bulunmaktadır ve bu plajların her biri ayrı güzellikler sunmaktadır. Çeşme’de deniz çok temizdir ve yumuşak kuma sahip olan kumsallarında istediğiniz gibi güneşlenebilirsiniz.

Çeşme, Beach Club modasının öncülerindendir. Gündüzleri plaj, cafe ve restoran olarak hizmet veren Beach Club’lar akşam disko ve eğlence yeri olarak hizmet vermekteler.

Çeşme’nin en önemli plajlarından birkaçı;

Çeşme Ilıca Plajı: uzunluğu 2 km. olan plajı ile Çeşme’nin en popüler turizm merkezidir. Deniz’in içinden kaynayan sıcak termal suları ile Ilıca plajı büyük bir termal havuz gibidir. Ilıca plajının en büyük özelliklerinden biri de kıyıdan denize doğru yüz metrelik bir şeridin insan boyunu geçmeyecek derinlikte olmasıdır. Ilıca plajı çocuklu aileler için de çok güvenlidir.

Çeşme Plajları Rehberi

Çeşme Alaçatı: Çeşme’nin en bilinen bölgesidir. Rüzgar sörfü yapmak isyenlerin başlıca uğrak yerlerinden biridir.

Aya Yorgi Plajı: Kalem Burnunun kara ile birleştiği yerde bulunmaktadır. Kuzey rüzgarlarına kapalı olmasından dolayı deniz çok sakindir. Kıyıda lokantalar ve kamp yerleri bulunmaktadır. Aya Yorgi Plajı sakin ve dinlendirici bir plajdır. Boyalık koyunda yer almaktadır.

Boyalık Koyu: Koy güzel ve uzun bir plaja sahip olup sahilin uzunluğu yaklaşık 5 km.dir. Ilıca plajı ile benzer özellikler göstermektedir. Bu koyun en sakin yeri Aya Yorgi Plajıdır.

Şifne-Paşa Limanı – Büyük Liman: Ilıca plajının Kuzeydoğu yönünde Şifne’ye kadar uzanan sahil şeridi güzel plajları ve kaplıcaları ile ilgi çekmektedir. Şifne kaplıcaları ile ünlü düzenli bit tatil beldesidir ve Ilıca merkez’e yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Paşa Limanı ve Büyük Liman koylarında birçok turistik tesis ve yazlık konutlar yer almaktadır.

Dalyan ve Sakızlı Koy: Çeşme yarımadasının kuzey kıyılarında yer almaktadır. Evleri, Limanı ve plajları ile tipik Ege yaşantısının gözlemleyebilirsiniz. Çeşme merkeze uzaklığı ise 4 km.dir. Dalyan köyde çok sayıda otel ve pansiyon hizmet vermektedir.

Çatazmak Plajı: Görülmeye değer güzellikteki plajlardan biri olup ulaşım Çeşme merkezden sağlanmaktadır.

Çiftlikköy ve Pırlanta Plajı: Çeşme merkezin güney ve güneybatısında bulunmakta olup yörenin en önemli plajıdır. Burada çok kaliteli otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Aynı zamanda kamp yapmak isteyenler için de uygun alanlar da bulunmaktadır.

Ildırı Plajı: Çeşme merkeze 22 km. Ilıca’ya ise 15 km uzaklıktadır. Antik Erythria kenti kalıntıları bulunmaktadır ve köy SİT alanıdır. Körfezin etrafında Sit alanı dışında kalan yamaçlarda yazlık evler yer almaktadır. Ildırı’ya Şifne’den sonra asfalt yolla ulaşılmaktadır.

Eşek Adası: Çeşme’den yatlarla bir saat uzaklıkta olup günübirlik yat gezilerinin uğrak yeridir. Konumu itibari ile kuzey rüzgarlarına kapalı olan koyları ve temiz denizi ile görülmesi gereken yerlerdendir. Sualtı ve su üstü sporlarına elverişlidir. Adanın yanında bulunan Kara Ada doğal akvaryum görünümünde olup büyüleyici güzelliktedir.