Çeşme İzmir’e 70 km uzaklıktadır ve ulaşım otobandan çok kolaydır. Kendi aracınız yoksa İzmir Üçkuyular garajdan sık sık otobüsler kalkmaktadır. Çeşme – Alaçatı pırıl pırıl denizi ile adeta bir rüzgar ülkesidir. Hiç bitmeyen rüzgarından dolayı da rüzgar sörfü için çok elverişlidir.

Çeşme Alaçatı son yıllarda rüzgar sörfü tutkunlarının en çok tercih ettiği tatil beldelerinden biri oldu. Alaçatı’da rüzgar, yaz boyu kuzey yönlerinden esmekte ve 15-25 kts (knots) süratle esmektedir. Rüzgar sezonu Mayıstan-Ekime kadar sürmektedir.

Alaçatı’da karavanda veya çadırda kamp yapabilirsiniz. Aynı zamanda Alaçatı’nın içinde otel ve pansiyonlar bulunmaktadır.

Çeşme Alaçatı’da Rüzgar Sörfü

Alaçatı dünyanın en iyi 3 sörf merkezlerinden biridir. Alaçatı’nın windsurf cenneti olarak anılmasındaki en önemli özelliği hiç bitmeyen rüzgarı ve denizin kıyıdan seksen metreye kadar derinliğinin bir buçuk metreyi geçmemesidir. Koy usta sörfçüler için iyi bir antreman sahasıdır. Alaçatı koyu usta sörfçülerin yanı sıra yeni öğrenenlerinde tercih ettiği bir koydur. Sığ sularda sörf öğrenmek acemiler için çok elverişlidir. Kıyıda birçok sörf okulu bulunmaktadır.

Sörf tutkunlarının bir kısmı bütün yazı burada geçirmekte bir kısmı da sadece yarışlar sırasında gelmektedir. Alaçatı koyunda ulusal ve uluslararası pek çok yarışma düzenlenmektedir.

Alaçatı’nın güzel denizi ve rüzgarı çok ilgi çekmektedir. Bunun yansıra daracık sokakları ve Arnavut kaldırımları ile de ilgi çekmektedir. Son yıllarda Alaçatı’da eski taş evler eskisine sadık kalınarak onarılmakta restoran ve butik otel olarak hizmet verilmektedir. Alaçatı eski taş evleri ve güler yüzlü insanı ile ziyaretçilerini adeta büyülemektedir.