Cehennem Şelaleleri – Vize – Kırklareli

Huzur dolu bir doğa yürüyüşü ile bir gün geçirmeye ne dersiniz? Vize’ye bağlı Kızılağaç köyünün 4 – 5 kilometre kuzey batısında bulunan yürüyüş parkuru tam bir doğa keşfi yaşamanızı sağlıyor. Şelalenin orman içinde yarattığı ses yürüyüş sırasında insanı rahatlatıyor. Şelale belki çok yüksekten akmıyor ama müthiş görüntülerle insanı büyülüyor. Bu şelaleleri izlemeye başladıktan bir süre sonra ruhunuzun yıkandığını ve stresten arındığınızı hissediyorsunuz.

İstanbul’dan yaklaşık 2.5 saat süren bir yolculuk sonrasında Cehennem Şelalelerine ulaşılmakta. Istranca ormanlarının müthiş manzarasına dahil olmak ve yürüyüş yapmak çok keyifli. Her mevsim ayrı güzellikte olan şelaleler tam bir doğa harikası. Sonbaharda pastel tonların hakim olduğu bir görüntü sunmakta. İlkbaharla birlikte açan çuha çiçeği ve orman gülleri müthiş doğayı süsleyen bitkilerden olup daha birçok bitki karşınıza çıkmaktadır. Kışın doğa yürüyüşüne giderseniz kar doğayı beyaz bir örtüyle kaplamış olarak görünmekte.

Doğa yürüyüşüne yazın giderseniz 15 km’lik uzun parkuru gezebilirsiniz, kışın giderseniz de 6 km uzunluğundaki kısa parkuru tercih edebilirsiniz. Turizm firmaları ve amatör gruplar buraya tur düzenlemekte. Parkuru bilmeyenler için turla gezmek daha iyi olacaktır.

Cehennem Şelaleleri adını kanyonlar arasından akan sulardan ve sarp kayalardan almaktadır. Normalde bu derenin adı Kerevizdere ve Kıyıköy’ün kuzeyinden Karadeniz’e dökülmektedir.

Şelale dar uzun bir kanyondan ve 6-7 metre yüksekten akmaktadır. Bu ilk şelaleden 500 metre ileride ikinci şelaleye ulaşılmakta. Bu iki şelalenin dışında daha birçok şelale var fakat bütün hepsini gezmek için birkaç günlük bir kamp yapılmalıdır.

Yürüyüş sonunda Baklaya Köyünde bulunan yol üstündeki alabalık çiftliğinde tereyağında pişirilmiş alabalık yiyebilirsiniz.

Cehennem Şelaleleri – Vize Ulaşım

Şelaleler Vize’ye bağlı Kızılağaç köyü sınırları içersinde olup İstanbul’dan yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculukla ulaşılmaktadır. Tem oto yolundan Edirne yönünde giderken Çerkezköy sapağından çıkın sonra Kırklareli’nin Saray ilçesine ulaşılmakta. Vize’ye girerken Okçular sapağından sağa dönün. Okçular ve Kömürköy’ü geçtikten sonra Kızılağaç’a ulaşılmakta. Köyde şelaleyi sorarsanız size yardımcı olurlar.