Cehennem Şelaleleri – Vize – Kırklareli

Cehennem Şelaleleri – Vize – Kırklareli

Huzur dolu bir doğa yürüyüşü ile bir gün geçirmeye ne dersiniz? Vize’ye bağlı Kızılağaç köyünün 4 – 5 kilometre kuzey batısında bulunan yürüyüş parkuru tam bir doğa keşfi yaşamanızı sağlıyor. Şelalenin orman içinde yarattığı ses yürüyüş sırasında insanı rahatlatıyor. Şelale belki çok yüksekten akmıyor ama müthiş görüntülerle insanı büyülüyor. Bu şelaleleri izlemeye başladıktan bir süre sonra ruhunuzun yıkandığını ve stresten arındığınızı hissediyorsunuz.

İstanbul’dan yaklaşık 2.5 saat süren bir yolculuk sonrasında Cehennem Şelalelerine ulaşılmakta. Istranca ormanlarının müthiş manzarasına dahil olmak ve yürüyüş yapmak çok keyifli. Her mevsim ayrı güzellikte olan şelaleler tam bir doğa harikası. Sonbaharda pastel tonların hakim olduğu bir görüntü sunmakta. İlkbaharla birlikte açan çuha çiçeği ve orman gülleri müthiş doğayı süsleyen bitkilerden olup daha birçok bitki karşınıza çıkmaktadır. Kışın doğa yürüyüşüne giderseniz kar doğayı beyaz bir örtüyle kaplamış olarak görünmekte.

Doğa yürüyüşüne yazın giderseniz 15 km’lik uzun parkuru gezebilirsiniz, kışın giderseniz de 6 km uzunluğundaki kısa parkuru tercih edebilirsiniz. Turizm firmaları ve amatör gruplar buraya tur düzenlemekte. Parkuru bilmeyenler için turla gezmek daha iyi olacaktır.

Cehennem Şelaleleri adını kanyonlar arasından akan sulardan ve sarp kayalardan almaktadır. Normalde bu derenin adı Kerevizdere ve Kıyıköy’ün kuzeyinden Karadeniz’e dökülmektedir.

Şelale dar uzun bir kanyondan ve 6-7 metre yüksekten akmaktadır. Bu ilk şelaleden 500 metre ileride ikinci şelaleye ulaşılmakta. Bu iki şelalenin dışında daha birçok şelale var fakat bütün hepsini gezmek için birkaç günlük bir kamp yapılmalıdır.

Yürüyüş sonunda Baklaya Köyünde bulunan yol üstündeki alabalık çiftliğinde tereyağında pişirilmiş alabalık yiyebilirsiniz.

Cehennem Şelaleleri – Vize Ulaşım

Şelaleler Vize’ye bağlı Kızılağaç köyü sınırları içersinde olup İstanbul’dan yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculukla ulaşılmaktadır. Tem oto yolundan Edirne yönünde giderken Çerkezköy sapağından çıkın sonra Kırklareli’nin Saray ilçesine ulaşılmakta. Vize’ye girerken Okçular sapağından sağa dönün. Okçular ve Kömürköy’ü geçtikten sonra Kızılağaç’a ulaşılmakta. Köyde şelaleyi sorarsanız size yardımcı olurlar.

2 “Cehennem Şelaleleri – Vize – Kırklareli

  1. Bu sıcaklarda gidilebilecek en güzel yer cehennem şelalaeri.
    ferahlamak ve serinlemek için mükemmel bir yer.

  2. Bende Trakya’yı bildiğimi sanıyormuşum.Keşfetmediğim yerlerde varmış.

    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku