Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta adanın anakara ile bağlantısı kesilir. Adanın çevresini seyretmek isterseniz en yüksek yer olan Göztepe’ye çıkmalısınız. Bu tepeden Çanakkale ve kıyıları, Yunanistan’ın Limni ve Midilli adaları, Edremit Körfezi ve Kaz dağları müthiş bir panorama!

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada’da ne yenir?

Ada halkının geçim kaynağı bağcılık, şarapçılık ve balıkçılıktır. Adada her türlü deniz ürünü bulmak mümkündür. Ağustos ayında giderseniz bol üzüm ve sardalya yiyebilirsiniz. Bozcaada’da yediğiniz üzümlerin tadını başka hiçbir yerde bulamazsınız. Eylül ayında ise kalamar keyfi yapabilirsiniz. Limanda bulunan balık lokantalarında ada balıkçılarının yakaladığı en taze balıkları yiyebilirsiniz. Adada şarapçılıkta yapılmaktadır. Bozcaada’ya gelip de adanın şaraplarından tatmamak olmaz. Adada bulunan şarap evlerini gezip şarap tadımı yapabilir ve beğendiğiniz şarapları eve dönerken alabilirsiniz.

Bozcaada’da neler yapılır?

Adanın her yönünde plajlar vardır. Rüzgar hangi taraftan eserse öteki taraftan denize girebilirsiniz.

Bozcaada2da güzel bir tatil geçirmek için Bozcaada Tatil ve Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bozcaada pansiyon fiyatları son derece uygundur. Her bütçeye göre pansiyon bulma imkanı vardır. Kendisine uygun pansiyonu bulduktan sonra her yıl düzenli olarak aynı tarihlerde aynı yerde kalmaya gelen, pansiyon sahipleriyle dost olmuş çok sayıda tatilci vardır. Sezonda pansiyon ve oteller yüksek doluluk oranına ulaştığından gitmeden önce kalacak yer ayarlamanız tatile sıkıntılı başlangıç yapmanızın önüne geçecektir. Bozcaada butik otellerinde erken rezarvasyon yaptırarak güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

12-13 Ağustos tarihlerinde yapılan Bağbozumu Festivali adanın daha da canlanmasını sağlamaktadır. Tatilinizi festivale denk gelirseniz bu güzel atmosferi yaşayabilirsiniz.

Bozcaada tatil için Bozcaada Tatil ve Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bozcaada’ya nasıl gidilir?

Bozcaada’ya geyikli iskelesinden arabalı vapur ile ulaşım sağlanmaktadır. İskeleden adaya günde 3 yazın ise dört sefer yapılmaktadır. Çok yoğun zamanlarda ise ek seferler konulmaktadır. Feribotla yolculuk ise 45 dakika sürmektedir.