Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Mersin Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip illerden biridir. Akdeniz denilince ilk akla gelen Antalya olsa da Mersin’de yaz turizmi için ideal tatil beldelerinden biridir. Akdeniz’in incisi olan Mersin’in her yanında tarihi miras bulunmaktadır. Roma, Bizans ve Klikya tarihi mirası ile gezip görülmesi gereken ilde uzayıp giden güzel kıyılara da sahiptir. Silifke, Yeşilovacıkta’ta bulunan Boğsak Koyu ve Boğsak Adası bu doğal güzelliklerdendir.

Yapılaşmadan uzak olan Boğsak koyu çocuklu aileler için çok uygun bir tatil beldesidir. Antalya – Mersin karayolu köyün üst kısmında kalmaktadır bundan dolayı da araç trafiği olmamaktadır. Plaj ince kumu ve küçük çakıl taşlarından oluşmakta ve denizin yaklaşık 5 metrelik mesafesi sığdır. Çocuklar plajda rahatça denize girebilir ve kumsalda oyun oynayabilirler.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi
Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Boğsak koyunun bulunduğu plaj çadırcılar ve karavancıların uğrak yeridir. Ayrıca sahilde bungalov evler de bulunmaktadır. Arzu edenler bungalov evleri sezonluk kiralayabilirler. Otelde konaklamak isteyenler de sahilde bulunan iki otelden birini tercih edebilirler.

Boğsak Koyu’nun plajı mavi bayraklı özel plajlarımızdandır. Boğsak koyu İncekum Denizi ve İncekum Limanı ile bilinmektedir. Plaj ile açık deniz arasında bulunan Boğsak Adası tarihi ve doğal güzellikleri ile plajı aratmamaktadır. Ayrıca ada plaja doğal dalgakıran görevi üstlenmektedir. Bundan dolayı plajda çocuklu aileler güvenle denize girebilmektedirler.

Plaj Caretta caretta’ların üreme bölgesidir. Berrak denizi ve güzel kumsalı ile Boğsak, Mersin’e 120 kilometre, Taşucu’na 9 kilometre, Silifke’ye ise 18 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Mersin gezilecek yerler listesi içerisinde bulunması gereken bir yerdir Boğsak Koyu ve Boğsak Adasıdır. Burada bulunan Erken Bizans ve Roma dönemine ait evler, kilise kalıntıları ve sarnıçlar görülmeye değer güzelliklerdendir. Boğsak Koyu’nun doğusunda yer alan 13. yüzyıldan kalma Liman Kalesi kalıntıları bulunmaktadır burayı da görmek gerekir. Günümüzde Liman Kalesi ve çevresinde askeri üs bulunmaktadır.
İskele’nin karşısında, yol üzerinde Bizans döneminden kalma su sarnıcı bulunmaktadır. Bu su sarnıcı restore edilerek temizlenmiştir. Aracınızla gittiyseniz burada aracınızı bırakarak kıyıdan denize girebilirsiniz.

Köyün içerisinde bir dere akmaktadır. Derenin sodalı suyu ile denizin tuzlu suyunun buluştuğu bu dere balıkçı teknelerine barınak oluşturmaktadır. Taşucu’ndan kalkan günübirlik tekneler Boğsak adası açıklarında yüzme molası vermektedir. Günübirlik tekne turlarına katılarak çok daha fazla güzel koyları bir günde gezme imkanı bulabilirsiniz. Fakat bir günlük bir gezi sizin için yeterli olmuyorsa tatilinizi bu cennet koyda geçirip unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Sakinliği ve doğal güzellikleri ile Boğsak Koyu’nda eşsiz bir tatil keyfi yaşamak mümkündür.

Mersin yemekleri ünlüdür. Kıyıda bulunan balık restorantlarında en lezzetli balıkları yemeniz mümkündür. Akdeniz’e özgü balıkların yanında çok lezzetli mezeleri ile unutulmaz bir yemek sizi bekliyor burada. Akdeniz’in enfes zeytinleri ve zeytinyağlı lezzetlerini mutlaka tatmalısınız.

Boğsak Koyu’nda iki tane dalış okulu bulunmaktadır. Su sporları sevenler mutlaka burada dalış yapmalı ve eşsiz doğal güzellikleri görmeliler. Dalış tecrübesi olmayanlara da deneme dalışları yaptırılmaktadır. Bu okullarda dalgıçlık eğitimi verilmekte ve başarıyla tamamlayanlara dalış brövesi verilmektedir. Dalış yapmayı düşünüyorsanız yoğun yaz sezonunda önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

3 “Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çıralı Antalya Gezi Rehberi
Akdeniz

Çıralı Antalya Gezi Rehberi

Kemer’den Kumluca yönünde giderken 28 km sonra Çıralı ayrımı bulunmaktadır. Çıralı ayrımından sonra ise 7 km gidince deniz kenarına ulaşılmaktadır. Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş (Chimaera) ve Olympos antik kentleri bulunmaktadır bundan dolayı Çıralıya ilgi artmaktadır. Çıralı yolu dar ve virajlı fakat bu yolda yolculuk yapmak çok keyiflidir. Çıralı yoluna paralel dere akmaktadır. Yeşillikler arasında giderken […]

Devamını oku
Düden Şelalesi Gezi Rehberi
Akdeniz

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Antalya’daki önemli mesire alanlarından biri de Düden Şelalesi’dir. Özellikle sıcak yaz aylarında Düden şelalesi ve çevresindeki piknik alanı doğanın içerisinde güzel ve serin bir gün geçirmek isteyenler için çok uygundur. Antalya’nın halkı veya tatilcilerin her zaman yoğun ilgi gösterdikleri mesire alanıdır. Şelale kentin 12 km kuzeyinde bulunmaktadır. Otobüs ve minibüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bıyıklı düdeninden kaybolan […]

Devamını oku
Belek Tatil Rehberi
Akdeniz

Belek Tatil Rehberi

Belek, planlı gelişen turizm merkezlerinden biridir. Doğayla uyum içerisinde ve çevreye saygılı tesisleri ve kilometrelerce uzanan kumsalı ile çok güzeldir. Çam ağaçları arasındaki muhteşem tesisleri ve golf alanları ile pek çok tatilcinin tercih ettiği merkezlerdendir. Antalya merkeze ve havalimanına yakın olması Belek’in tercih edilmesinde önemli faktörlerdendir. Belek’i tercih etmekteki önemli faktörlerden biri ulaşım kolaylığı olsa […]

Devamını oku