Bodrum Plajları Rehberi

Bodrum plajları bir kez gidenin bir daha vazgeçemeyeceği güzellikleriyle onca yapılaşmaya rağmen yıllardır cazibe merkezi konumunu sürdürüyor. Eski adıyla Halikarnassos şimdiki adıyla Bodrum, uygarlık tarihi boyunca uğruna hep savaşılan ve mücadele edilen bir bölge olmuştur. Bodrum yarımadası üzerine kurulmuş olan Bodrum’u cazip kılan taraf yarımadanın muhtelif koylarında yer alan küçük köylerdir. Bu sayede Bodrum yarımadası üzerinde her zevke ve bütçeye uygun bir gezi ve tatil imkanı mevcuttur. Bodrum yarımadasındaki sayısız koy ve plajlar doğal güzellikleri ile her dönem “moda”dır.

Bodrum Plajları Rehberi

Turgutreis Plajı: Bodrum merkezden sonraki en büyük yerleşim yeridir ve Bodrum’a 20 km uzaklıktadır. Upuzun bir kumsalı ve pırıl pırıl temiz bir denizi vardır. Deniz sörf için çok uygundur ve sörf tutkunları burayı tercih etmektedirler.

Karaincir Plajı: Her iki yandan tepelerle çevrelenmiş olan ince kumlu sahili, rüzgar almayan bir bölgedir. Turgutreis’ten dolmuşla gidebilirsiniz.

Meteoroloji Plajı: Turgutreis’in 7.5 km güneyindedir. Sahilde palmiye ağaçları, tertemiz denizi tatilcilerin tercih ettikleri plajlardan biridir.

Akçabük Plajı: Turgutreis’e 7.5 km uzaklıkta, nefis bir kumsala ve pırıl pırıl bir denize sahip bir koydur. Deniz sporlarına uygun olan Akçabük’ten yaz aylarında yakın koylara düzenli tekne turları vardır.

Fener Plajı: Turgutreis Şehir merkezine 5.2 km uzaklıktadır. Deniz ve kumun tadını çıkarıp sörf yapabilirsiniz.

Palamut Plajı: Turgutreis Şehir merkezine 4.5 km uzaklıktadır. Palamut Plajı, ince kumuyla ve tertemiz deniziyle, tatilcileri kendisine hayran bırakmaktadır.

Güvercinlik Plajı: Bodrum’a 20 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Yeşilin tonları ve maviyi bir arada görebileceğiniz güzel bir koydur. Koyun karşısında Salih Adası bulunmaktadır. Yeşillikler içersindeki güzel ve temiz denizi ile huzurlu bir koydur.

Gündoğan Plajı: Bodrum’a uzaklığı 25 km. dir. Gündoğan uzun kumsalı ve pırıl pırıl denizi ile çok kalabalık olmayan bir beldedir. Gündoğan’da mandalina bahçeleri bulunmaktadır. Sörf için çok uygun bir koydur.

Akyarlar Plajı: Bodrum’a 22 km uzaklıkta olup yarımadanın en güzel denizine sahip koyları vardır. Akyarlar’a sadece 3 mil uzaklıkta Kos Adası vardır. Ay şeklinde uzun bir kumsalı ve pırıl pırıl denizi vardır.

Karaada Plajı: Karaada Bodrum’a 6 km uzaklıkta olup şifalı sıcak suyu ile ünlüdür. Mağaradan çıkan su ve mağaradaki çamurun birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenmektedir.

Yalıkavak Plajı: Bodrum’a 18 km uzaklıkta olup yarımadanın kuzeybatısında bulunmaktadır. Yalıkavak’ın içindeki kumsal temizdir ve denizi güzeldir. Çevre koylardan da Tilkicik, Ağaçbaşı ve Paşa koylarından denize girebilirsiniz.

Bardakçı Plajı: Bardakçı koyunun plajı kumludur ve çevresinde dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

Gümüşlük Plajı: Bodrum’dan Gümüşlük’e araçla 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Gümüşlük sahilinde açıkta Tavşan adası bulunmaktadır. Diz boyu suyun içersinden yürüyerek Tavşan Adasına gidebilirsiniz. Tavşan Adasında kayaların üzerinde güneşlenebilir veya denize girebilirsiniz.

Gümbet Plajı: Bodrum merkeze sadece 2 km uzaklıktadır. Uzun kumsalı vardır deniz suyu ılık ve temizdir. Gümbet Bodrum yarımadasının en popüler su sporları merkezidir.

Göltürkbükü Plajı: Bodrum’a 19 km uzaklıktadır. Gölköy ve Türkbükü köyleri 1999 yılında birleşerek Göltürkbükü Belediyesi olmuştur. Sahil boyunca uzanan birçok bar, restoran ve kulüp bulunmaktadır. Gündüz bu işletmelerin iskelelerinde güneşlenebilir ve denize girebilirsiniz. Temiz denizi ve yemyeşil doğası ile huzurlu bir koydur.

Bodrum Plajları Rehberi

Yalıçiftlik Plajı: Yalıçiftlik Bodrum’dan 20 dakika uzaklıktadır. Yol boyunca çam ormanları arasından gidilmektedir, yol virajlı ve dardır. Gökova Körfezi’nin girişinde bulunan çakıllı bir sahili vardır ve kıyının doğu kısmı kumluktur. Kalabalıktan uzakta güneşlenmek ve denize girmek isterseniz biraz ilerde bulunan kayalıklara gidebilirsiniz.

Torba Plajlı: Bodrum’a 5 km uzaklıkta olup yeşillikler içersindeki ender koylardandır. Kapalı bir koy olmasından dolayı en rüzgarlı günlerde dahi deniz dalgalı olmamaktadır. Torba iskelesinden her gün Didim’e feribot gitmektedir.

Bağla Plajı: Bodrum’a 14 km uzaklıktadır. Plajı çok güzeldir ve kamp yapmaya uygundur.

Aspat Plajı: Bağla ve Karaincir koyları arasındadır. Kuzey batı rüzgarlarına kapalı olduğu için yatlar bu koyu tercih etmektedirler.

Bitez Plajı: Bodrum’a 8 km uzaklıkta olup yarımada üzerindeki en önemli narenciye yetiştirme bölgesidir. Su sporları ile ilgilenenlerin tercih ettiği bir koydur. Sahil temizdir ve pırıl pırıl denizi vardır. Bitez plajı gibi sokakları da çok düzenli ve temizdir.

Ortakent Yahşi Plajıi: Bodrum’a 14 km uzaklıkta bulunan Ortakent’te bulunan evlerde yöresel mimarinin en güzel örnekleri bulunmaktadır. Yahşi Koyu ise temiz deniz ve kumsalı ile tercih edilmektedir.

Ada Boğazı (Akvaryum): Deniz çok berrak olduğu için bu ismi almıştır. Deniz tabanı çıplak gözle dahi görülebilmektedir.

Kadıkalesi Plajı: Narenciye bahçeleri ve pırıl pırıl denizi olan Kadıkalesi Bodrum’a 13 km uzaklıktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku