Beypazarı Yemekleri

Beypazarı Yemekleri

Beypazarı yeşilin tonlarını izleyebileceğiniz doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir yer. Ankara ve çevre illerde yaşayanların gidip gezebileceği doğa ve tarihin iç içe bulunduğu bir gezi yeri Beypazarı. Eski Ankara İstanbul karayolu üzerinde olan Beypazarı Ankara’ya 100 km uzaklıkta. Kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi’nin önemli gezi yerlerinden Beypazarı’na yapacağınız hafta sonu günü birlik veya birkaç günlük konaklamalı yapacağınız geziden çok keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Beypazarı Yemekleri

Bu doğal ve tarihi güzelliklerin yanı sıra Beypazarı yemek olarak ta çok zengin çeşitliliğe sahiptir. Bu güzel Beypazarı’na ait yiyeceklerden bahsetmek çok iştah açıcı. İşte size nefis Beypazarı yöresel yemeklerinden bazı örnekler:

Beypazarı Kurusu
Türkiye’de sadece Beypazarı’nda üretilmekte olup süt, un, tuz, tereyağı ve mayadan oluşmaktadır. İyi muhafaza edildiğinde bir yıl tazeliğini korumaktadır. Çay saatlerinde yiyebileceğiniz çok güzel bir lezzettir. Beypazarı’ndaki taş fırınlarda tadarak alabilirsiniz. Özellikle Beypazarı gezinizden dönerken kendinize ve yakınlarınıza alabileceğiniz bir yiyecek.

Havuçlu Lokumu ve Beypazarı havucu
Ülkemizdeki havuç üretiminin %60’nı Beypazarı karşılamaktadır. Havucun bu kadar çok üretildiği yerde havuç değişik şekillerde kullanılmaktadır. Havuçtan yapılan yiyeceklerden bazıları havuç reçeli, cezerye, havuç döneri, havuç lokumu bunlardan birkaçı. Geziniz boyunca bu lezzetli lokumdan yemeye doyamayacaksınız ve eve dönüşte mutlaka almalısınız.

Beypazarı Güveci
Yöresel mutfağın en özel yemeklerinden biride Beypazarı Güveci olup toprak kaplar içersinde taş fırında pişirilen yemek gerçekten çok lezzetli. Güzel bir gezi sonrası özenle hazırlanan bu güveçle mideniz adeta bayram ediyor.

Beypazarı Dolması
Beypazarı’nda üzüm bağlarının çok olmasından dolayı asma yaprakları da çok lezzetli. Bu taze ve güzel yapraklar Beypazarı hanımlarının hünerli ellerinde daha da lezzetleniyor.

Cevizli Sucuk
Beypazarı’nda üzüm bağlarında yetiştirilen lezzetli üzümlerden elde edilen şıra ve cevizin güzel uyumundan bu lezzet oluşmaktadır. Bu lezzeti birçok kişi bilir fakat Beypazarı’nda üretilenin tadına doyum olmaz. Kesinlikle tatmalısınız, doğal bir enerji deposudur.

Beypazarı Baklavası
Beypazarı sofrasının baş tacı baklavasıdır. Geleneksel 80 katlı olan baklava günümüzde 60 katlı olarak yapılmaktadır. On beş katta bir ceviz dökülen baklava damakta unutulmaz bir tat bırakmakta.

Höşmelim
Oldukça zahmetli ve uğraş gerektiren bir tatlı olan höşmerim un, süt, yağ, şeker ve kaymaktan oluşmaktadır. Yörede üretilen yağ ve kaymakla yapıldığı için tadı ayrı bir güzel.

Bu lezzetlerin yanında yapılan diğer yöresel yemekler ve yiyecekleri uruş kapaması, tarhana, Beypazarı simidi, keş, gömme, bici aşı, gölle, cimcik, perçem tatlısı, yarımca, tirit bunlardan bazılarıdır.

Beypazarı doğal güzellikleri yanı sıra mutfağıyla da çok zengin bir yer. Yorucu şehir hayatından uzaklaşıp huzur bulacağınız bir yer olan Beypazarı’nda yediğiniz yemeklerinde tadına doyamayacaksınız.

Beypazarı’na Nasıl Gidilir?
Beypazarı Ankara’dan 100 km uzaklıkta olup eski garajlardan saat başı otobüs ve minibüs kalkmaktadır. İstanbul’a uzaklığı ise 320 km olup Ankara – İstanbul yolu üzerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İç Anadolu

Erciyes Kayak Merkezi Rehberi

Erciyes Kayak Merkezi mükemmel kayak pistine sahiptir. Tertemiz havası ve buz gibi suyu ile tercih edilen bir kayak merkezidir. Ulaşım çok kolay olup Kayseri merkeze uzaklık 25 kilometredir. Kayseri merkezden kayak merkezine giden yol asfalttır ve sürekli ulaşıma açık tutulmaktadır. Erciyes profesyonel kayakçıların tercih ettiği kayak merkezlerinden birisidir. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km dir. […]

Devamını oku
İç Anadolu

Kayseri Gezi rehberi

6000 yıllık bir tarihi geçmişi olan Kayseri kaleler, kümbetler, medreseler, camiler, müzeler, vadiler ve yaylalardan yana zengin bir şehirdir. İç Anadolu bölgesinin büyük kentleri arasında yer alan şehir geniş caddeleri, yolları ve yüksek binalarıyla modern bir görünüm arz eder. Orman yapısı bakımından zayıf bir şehir olan Kayseri’de tarım öncelikli bir uğraş değildir; sanayi, ticaret ve […]

Devamını oku
İç Anadolu

Elmadağ Kayak Merkezi Gezisi

Elmadağ Kayak Merkezi Gezisi Ankara’ya çok yakın olan Elmadağ Kayak Merkezi kış sporları açısından önemli bir yere sahiptir. Ankara şehir merkezine uzaklık sadece 18 km olup kışın güzel bir hafta sonu gezisi için gidebilirsiniz. Şehre çok yakın olmasından dolayı kayak merkezine kendi özel aracınızla günübirlik gidebilirsiniz. Üniversite araçları ile de kayak merkezine ulaşım mümkün. Elmadağ […]

Devamını oku