Beypazarı El Sanatları

Beypazarı El Sanatları

Ankara’da yaşayıp ta Beypazarı’nı gezip görmemek olmaz. Yeşilin tonları uyum içersinde Beypazarı’ndadır. Doğal güzellikler içinde huzur bulup dinlenebilirsiniz burada. Doğal ve tarihi güzellikler bakımından zengin bir yer Beypazarı. Ankara’ya uzaklığı sadece 100 km olan Beypazarı eski İstanbul – Ankara yolu üzerinde. Beypazarı’na günü birlik gidebileceğiniz gibi konaklayabilirsiniz de. Şehir merkezinde bulunan restore edilmiş eski Beypazarı evlerinde konaklamak adeta geçmişe yolculuk yaptırıyor. Beypazarı’nda eski el sanatları da yaşatılmaya çalışılmakta. Beypazarı gezinizde yörede yapılan gümüş takılardan zevkinize göre bulup alabilirsiniz hepsi birbirinden güzel. Ayrıca bakır kaplarda yapılan yemekler çok lezzetli olmakta onları da almanızı tavsiye ederim. Bakır kaplar kullanma amacı dışında çok şık dekoratif amaçlı da kullanabilirsiniz.

Gümüş İşlemeciliği (Telkari)

Farklı tasarımlarıyla Beypazarı’nda ustalıkla oluşturulan bir sanat eseridir. Bu sanat Beypazarı’na ahilik yoluyla kazandırılmıştır. Beypazarı halkı bu gümüş işleme sanatını iş olarak kabul etmiş ve geliştirmiştir. Beypazarı’nda gümüş madeni bulunmamaktadır başka şehirlerden gümüş gelmektedir. Saf gümüş tel hale getirilip işlenerek gümüş takılar yapılmaktadır. Gümüş takı çeşitleri kemer, kolye, küpe, bilezik, iğne, başlık gibi takılar yapılmaktadır. Büyük sabır, el emeği ve göz nuru gerektiren bir sanat olan telkari usta çırak ilişkisiyle devam ettirilmektedir.

İpekli El Dokumacılığı
Yörede sadece “Bürgü” amacıyla dokunan ve halende bu amaçla dokunmaya devam edilmektedir. Kadınların örtünmek için kullandıkları bir tür kıyafettir bürgüler. İpekli el dokumacılığı erkekler tarafından yapılmaktadır.

Dövme Bakırcılık
Bakır madenin dövülerek mutfakta kullanılan çeşitli eşyalar yapılmaktadır. İlçede en çok ilerleyen sanat bakırcılıktır. Bakır eşyalar yöre halkı tarafından günümüzde de kullanılmaktadır. Dövme bakırcılıkla tencere, tava, ibrik, kazan, sigaralık, güğüm gibi eşyalar yapılmaktadır.

Dokumacılık
Dokuma tezgahlarında eni dar kumaşlar dokunmakta ve bu kumaştan kışlık şalvar, yelek gibi giysiler yapılmaktadır. Bu dokumacılıkta pamuk ipliği, yün ve suni ipek ipler kullanılmaktadır. Günümüzde de bu ürünler yörede hala kullanılmaktadır.

Semercilik
Beypazarı Bağdat yolu üzerinde olması dolayısıyla semercilik eskiden yaygın bir meslekti. Günümüzde de yaygın olmasa da hala devam ettirilen bir meslek dalı Beypazarı’nda. Yeni üretim ve onarım ustalarına gelir oluşturmaktadır.

Demircilik
70 yıldır yapılan bir sanat olan demircilik ilçede varlığını hala sürdürmektedir. Demircilikle çeşitli eşya ve araçlar yapılmaktadır.

Saraçlık
Eski zamanlarda ulaşımda kullanılan at arabaları için gerekli olan eyer, semer, at takımları, araba koşumları gibi deriden ve meşinden yapılan çeşitli eşyaları yapanların mesleğine Saraçlık denmektedir. Beypazarı’nda bu meslek günümüzde sürdürülmektedir.

El İşlemeli Çevreler ve Sırma İşlemeleri
Sırma işlemeli “bindallılar”, yörede her genç kıza annesinden kalan değerli bir elbise olarak kullanılmaktadır. Tülbent, tül ve mermerşahi üzerine sırmayla işlenen, kare şeklinde mendil büyüklüğündeki “Çevre” adı verilen örtüler bindallı elbiselerle kullanılmaktadır. Günümüzde Bindallı ve çevre kullanılmaktadır.

Yemenicilik
Deriden yapılmış kısa konçlu ayakkabı olarak tarif edilen yemeniler Beypazarı’nda ilgi görmektedir. Özellikle Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin de devam ettirilmekte olan bir el sanatıdır. Renk renk boyanmış deriler ustaların ellerinde şekillenmektedir.

Beypazarı Ulaşım
Beypazarı Ankara’dan 100 km uzaklıkta olup eski garajlardan saat başı otobüs ve minibüs kalkmaktadır. İstanbul’a uzaklığı ise 320 km olup Ankara – İstanbul yolu üzerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İç Anadolu

Erciyes Kayak Merkezi Rehberi

Erciyes Kayak Merkezi mükemmel kayak pistine sahiptir. Tertemiz havası ve buz gibi suyu ile tercih edilen bir kayak merkezidir. Ulaşım çok kolay olup Kayseri merkeze uzaklık 25 kilometredir. Kayseri merkezden kayak merkezine giden yol asfalttır ve sürekli ulaşıma açık tutulmaktadır. Erciyes profesyonel kayakçıların tercih ettiği kayak merkezlerinden birisidir. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km dir. […]

Devamını oku
İç Anadolu

Kayseri Gezi rehberi

6000 yıllık bir tarihi geçmişi olan Kayseri kaleler, kümbetler, medreseler, camiler, müzeler, vadiler ve yaylalardan yana zengin bir şehirdir. İç Anadolu bölgesinin büyük kentleri arasında yer alan şehir geniş caddeleri, yolları ve yüksek binalarıyla modern bir görünüm arz eder. Orman yapısı bakımından zayıf bir şehir olan Kayseri’de tarım öncelikli bir uğraş değildir; sanayi, ticaret ve […]

Devamını oku
İç Anadolu

Beypazarı Yemekleri

Beypazarı Yemekleri Beypazarı yeşilin tonlarını izleyebileceğiniz doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir yer. Ankara ve çevre illerde yaşayanların gidip gezebileceği doğa ve tarihin iç içe bulunduğu bir gezi yeri Beypazarı. Eski Ankara İstanbul karayolu üzerinde olan Beypazarı Ankara’ya 100 km uzaklıkta. Kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi’nin önemli gezi yerlerinden […]

Devamını oku