Beypazarı – Ankara Doğal Güzellikleri

Beypazarı – Ankara Doğal Güzellikleri

Ankara ve çevre illerin en sık gidip gezebileceği doğa ve tarihin iç içe bulunduğu bir yer Beypazarı. Eski Ankara İstanbul karayolu üzerinde olan Beypazarı Ankara’ya 100 km uzaklıkta. Kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Beypazarı yeşilin tonlarını doyasıya izleyebileceğiniz bir yer. Bu yeşilin arasına eski Beypazarı evleri adeta serpiştirilmiş ve bir uyum oluşturmuş. Beypazarı’nda gezebileceğiniz birçok tarihi yer bulunmakta bunun yanında da gezebileceğiniz doğal güzellikleri de unutmamak gerek. Bozkırın ortasında yayla keyfini yaşayabileceğiniz nadir yerlerden. Beypazarı’nı bir bütün olarak ilk önce Hıdırlık Tepesi’nden seyretmelisiniz. Sonrasında görmeniz gereken vadi ve yaylalarda bulunmakta.

Beypazarı - Ankara Doğal Güzellikleri

Hıdırlık Tepesi
Beypazarı’na ulaşınca ilk gideceğiniz yer Hıdırlık Tepesi buradan şehri tüm güzelliği ile seyredebilirsiniz. Doğanın yeşil tonları ve tarihi konaklar çok güzel görünmekte bu tepeden.

Eğriova Yaylası
Beypazarı‘na uzaklığı 50 km olan yaylaya Karaşar Beldesinden gidilmekte. Ormanla çevrili yayla doğal bitki örtüsü olarak çok zengin. Yaylada bulunan ağaç evlerde konaklayarak bu doğal güzelliğin ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Mesire alanında bir kır gazinosu da bulunmakta. Harika doğası, pınarların oluşturduğu gölet ve ahşap evleri ile çok güzel bir mesire yeri Eğriova Yaylası. Yaylada golf, trekking, atla gezinti gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Yaylada her yıl “Karaşar Eğriova Yayla Şenliği” düzenlenmektedir.

Karagöl Yaylası
Beypazarı‘na 32 km uzaklıkta Karagöl suyunu çevrelemekte. Kamp alanları veya göl çevresinde bungalov tarzı evlerde konaklayabilirsiniz. Ormandan gelen ağaç kokuları ve gölün doğa ile güzel uyumunu seyre dalınca şehrin stresini üstünüzden atıyorsunuz. Yılın dört mevsimi ördek ve kara leylekler gölde gezinmekte. Bu doğal güzelliğinin içinde olmak sizi çok dinlendirecektir.

Tekke Yaylası
Beypazarı’na 10 km uzaklıkta bulunan yaylada her yıl “Piknik ve Güveç” günü kutlanmaktadır. Orman içi parkı olarak düzenlenen yaylada ruhunuzu dinlendirip güzel bir gün geçirebilirsiniz. Temiz havası ve suyuyla şehrin gürültüsünden uzak güzel bir mesire yeri.

İnözü Vadisi
Türkiye’nin önemli doğal kuş alanlarından birisi bu vadi. Vadide 100’ün üstünde kuş türü ve 60’ın üstünde de kelebek türü yaşamaktadır. Beypazarı halkının yazlarını geçirdiği bağ evlerinin bulunduğu bölgedir. Günümüzde bu bölge asma bağları ve bahçelerle doğal güzelliğini korumaktadır. Vadi İnözü Çayı’nın aşındırıcı etkisi ile iki tarafı balıksırtı görünümünde dik kayalardan oluşmaktadır. Vadi içersinde Boğazkesen Kümbeti, Yediler Türbesi ve Sabagöz Vadisi de bulunmaktadır. Vadi doğa sporu tutkunları için eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Sabagöz Vadisi
İnözü Vadisi içersinde açılan diğer bir vadi de Sabagöz Vadisi’ dir. Trekking yapmak ve doğal güzelliği incelemek için harika bir yer.

Doğa Evi
Beypazarı’nda bulunan Doğa Evi Kültür Evi’nin karşısındadır. Beypazarı ve civarında yaşayan canlı türlerini tanıtmaktadır. Doğa derneğinin İnözü Vadisi’nde yaptığı araştırmalarda sergilenmektedir.

Kirmir Çayı ve Gönen Vadisi
İlhan ve Süveri Çayları ile İnözü Çayı’nı da alarak Kirmir Çayı oluşmakta ve Sakarya Nehrine dökülmektedir. Kirmir Çayı kenarları yeşilliklerle kaplı olup yöre halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Dutlu-Tahtalı Kaplıca ve İçmeleri
İlçe merkezine uzaklığı 20 km dir. Kaplıca suyunun kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, cilt hastalıkları, göz hastalıkları, bağırsak paraziti düşürülmesi ve ameliyat sonrası ağrıları içinde etkili olduğu söylenmektedir.

Kapullu Kaplıcası
İlçe merkezine 30 km uzaklıktadır. Kuma gömülme imkanı da bulunmaktadır. Deri hastalıkları, solunum yolu, sinir sistemi, romatizmalı hastalara, idrar yolu hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Beypazarı – Ankara Ulaşım
Beypazarı Ankara’dan 100 km uzaklıkta olup eski garajlardan saat başı otobüs ve minibüs kalkmaktadır.
İstanbul’a uzaklığı ise 320 km olup Ankara – İstanbul yolu üzerindedir.

comments title

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İç Anadolu

Erciyes Kayak Merkezi Rehberi

Erciyes Kayak Merkezi mükemmel kayak pistine sahiptir. Tertemiz havası ve buz gibi suyu ile tercih edilen bir kayak merkezidir. Ulaşım çok kolay olup Kayseri merkeze uzaklık 25 kilometredir. Kayseri merkezden kayak merkezine giden yol asfalttır ve sürekli ulaşıma açık tutulmaktadır. Erciyes profesyonel kayakçıların tercih ettiği kayak merkezlerinden birisidir. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km dir. […]

Devamını oku
İç Anadolu

Kayseri Gezi rehberi

6000 yıllık bir tarihi geçmişi olan Kayseri kaleler, kümbetler, medreseler, camiler, müzeler, vadiler ve yaylalardan yana zengin bir şehirdir. İç Anadolu bölgesinin büyük kentleri arasında yer alan şehir geniş caddeleri, yolları ve yüksek binalarıyla modern bir görünüm arz eder. Orman yapısı bakımından zayıf bir şehir olan Kayseri’de tarım öncelikli bir uğraş değildir; sanayi, ticaret ve […]

Devamını oku
İç Anadolu

Beypazarı Yemekleri

Beypazarı Yemekleri Beypazarı yeşilin tonlarını izleyebileceğiniz doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir yer. Ankara ve çevre illerde yaşayanların gidip gezebileceği doğa ve tarihin iç içe bulunduğu bir gezi yeri Beypazarı. Eski Ankara İstanbul karayolu üzerinde olan Beypazarı Ankara’ya 100 km uzaklıkta. Kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi’nin önemli gezi yerlerinden […]

Devamını oku