Bergama Kaplıcaları

Eskiçağ’ın önemli sağlık merkezlerinden biri olan Asklepion Bergama ilçesi sınırları içinde yer alır. Antik çağın bazı ünlü hekimlerini de yetiştirmiş olan sağlık merkezi aynı zamanda dünyanın ilk psikiyatrik hastanesi olarak bilinir. Burada hastaları iyileştirmek için çamur banyoları, müzik, su ve spa terapileri, telkin, aromaterapi, masaj, bitkisel karışımlardan hazırlanmış ilaçlar gibi tedavi yöntemleri uygulanırdı. Günümüzde de Bergama Kaplıcaları yörenin şifalı sularından faydalanmak isteyen birçok kişinin tedavisine yardımcı olmaktadır.

Bergama Kaplıcaları

İlçe merkezine 4 km. uzaklıkta olan Geyiklidağ ılıcası veya diğer adıyla Güzellik Ilıcası kubbeli ve iki mermer havuzu barındıran bir yapıdır. Çevresinde Bergama Belediyesi’ne ait bir otelle bungalow tipi evlerin bulunduğu ılıcanın sıcaklığı 35 derece civarında olan sularının radyoaktivite oranı oldukça yüksektir. Bu sular romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, nevresteni ve nevralji üzerinde olumlu etki yapmaktadır.

Bergama Kaplıcaları

Bergama Ilıcaları arasında yer alan Dereköy Ilıcası suları ağrılı hastalar üzerinde ağrıyı azaltıcı etki yapan bir hamamdır. Bergama’nın kuzeyindeki Kozak bucağına bağlı Ilıca Köyü’nde bulunan Haydar Ilıcası ise sıcak ve kükürtlü sulara sahiptir. Bu sular cilt hastalıkları ile hareket sisteminin ağrı veren hastalıklarına iyi gelir.

Mahmudiye Ilıcası kalsiyum içermeyen sulara sahiptir, bu yüzden suları yöre halkı tarafından çamaşır suyu olarak da kullanılır. Bergama Kaplıcaları arasında adı geçen bu ılıcanın suyu cilt hastalıklarından muzdarip olan kişilere faydalı olabilmektedir.

Bergama Antik Kenti İon, Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait etkileyici anıtsal eserlerle, Selçuklu ve Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan cami, hamam ve mescitlerle doludur. Bir Bergama gezisi yapmayı düşünüyorsanız olağanüstü güzellikte bir doğası ve şifalı doğal kaynakları olan bu bölgede çok güzel zaman geçireceksiniz.