Ballıkalayalar – Gebze/Kocaeli

Ballıkalayalar – Gebze/Kocaeli

İstanbul’a yakın mesafedeki günübirlik doğa ile iç içe gezebileceğiniz bir yer Ballıkalayalar Tabiat Parkı. İstanbul’a yaklaşık bir saat uzaklıkta olup, yeşillikler içinde göletleri, deresi ve şelalesiyle tam bir doğa harikası. 1994 yılında tabiat parkı ilan edilen Ballıkalayalar trekking ve dağcılık sporu ile ilgilenenlerin tanıdığı bir bölge. Ballıkayalar yüze yakın tırmanış rotası ile gerçek bir kaya tırmanış merkezidir. Yürüyüş alanı kaygan ama orta zorluktadır.

Vadi uzunluğu 1,5 km genişliği ise 40 – 80 metre arasında değişen kanyon görünümlü, dar ve derin kazılmış bir boğaz burası. Ağız kesiminde kuzeyde yükseklik 5 – 10 metre olup, vadinin sonlarında güneyde 80 – 100 metre yükseklere ulaşmaktadır. Ballıkaya deresi yakın jeolojik geçmişte kireçtaşları içersinde gömülerek açılmış olup vadi çıkışından sonra ufak bir göl oluşmaktadır oradan da Marmara Denizine ulaşmaktadır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı içinde konaklama için tesis bulunmamaktadır. Fakat kamp yapılabilmektedir. Kanyonun en yüksek noktası kamp yapmak için çok uygun. İsterseniz gölün yakınlarında da kamp yapmak için uygun yerler bulunmaktadır.

Her mevsim başka güzellikte yaşanmakta Ballıkayalar’da. Fotoğraf makinenizi mutlaka yanınıza alın doğa size tüm güzelliklerini sergilemekte. Ballıkaya deresi göçmen kuşların uğrak yeri olup özellikle sonbaharda çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. İlkbahar da ise doğa uyanmakta, su bol, her yer yemyeşil insanın içi mutluluk doluyor. Kuş sesleri, suyun akarken oluşturduğu melodi ve temiz havada yapacağınız yürüyüş yenilenip huzur bulmanızı sağlayacaktır.

Vadinin çıkışındaki ufak gölün yanında iki katlı ağaçtan yapılmış bir işletme bulunmakta. Burası milli parkın girişidir. Ağaçların altında piknik masalarının bulunduğu yerde yeşillikler arasında piknik yapabilirsiniz.

Tavşanlı Köyünün içinde bir fırın ve bu fırının üzerinde güzel çay yapan bir kahvehane bulunmaktadır. Güne başlamadan önce burada kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ayrıca, kahvehanede kahvaltı tabağı sunulmaktadır. Köydeki bakkaldan yürüyüş sırasında yemek için bir şeyler alabilirsiniz.

Ballıkalayalar – Gebze/Kocaeli Ulaşım
Kocaeli İline bağlı olan Gebze İlçesi sınırlarında bulunan Tavşanlı Köyü’nün kuzeyindedir. İstanbul Kocaeli yolu üzerinde Tavşanlı Köyü’nün küçük bir tabelası var. Tabeladan sonra köye ulaşıp oradan da kuzeye devam edildiğinde Balıklayalar Vadisine ulaşılmaktadır. İstanbul’dan kendi aracınızla yaklaşık bir saatte ulaşılmakta. Aracı olmayanlar otobüs veya trenle Tavşanlı köyüne gidip oradan da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İsterseniz turlar buraya günübirlik gezi düzenlemekteler, rehber eşliğinde Ballıkayalar’ı gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku