Ballıkalayalar – Gebze/Kocaeli

İstanbul’a yakın mesafedeki günübirlik doğa ile iç içe gezebileceğiniz bir yer Ballıkalayalar Tabiat Parkı. İstanbul’a yaklaşık bir saat uzaklıkta olup, yeşillikler içinde göletleri, deresi ve şelalesiyle tam bir doğa harikası. 1994 yılında tabiat parkı ilan edilen Ballıkalayalar trekking ve dağcılık sporu ile ilgilenenlerin tanıdığı bir bölge. Ballıkayalar yüze yakın tırmanış rotası ile gerçek bir kaya tırmanış merkezidir. Yürüyüş alanı kaygan ama orta zorluktadır.

Vadi uzunluğu 1,5 km genişliği ise 40 – 80 metre arasında değişen kanyon görünümlü, dar ve derin kazılmış bir boğaz burası. Ağız kesiminde kuzeyde yükseklik 5 – 10 metre olup, vadinin sonlarında güneyde 80 – 100 metre yükseklere ulaşmaktadır. Ballıkaya deresi yakın jeolojik geçmişte kireçtaşları içersinde gömülerek açılmış olup vadi çıkışından sonra ufak bir göl oluşmaktadır oradan da Marmara Denizine ulaşmaktadır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı içinde konaklama için tesis bulunmamaktadır. Fakat kamp yapılabilmektedir. Kanyonun en yüksek noktası kamp yapmak için çok uygun. İsterseniz gölün yakınlarında da kamp yapmak için uygun yerler bulunmaktadır.

Her mevsim başka güzellikte yaşanmakta Ballıkayalar’da. Fotoğraf makinenizi mutlaka yanınıza alın doğa size tüm güzelliklerini sergilemekte. Ballıkaya deresi göçmen kuşların uğrak yeri olup özellikle sonbaharda çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. İlkbahar da ise doğa uyanmakta, su bol, her yer yemyeşil insanın içi mutluluk doluyor. Kuş sesleri, suyun akarken oluşturduğu melodi ve temiz havada yapacağınız yürüyüş yenilenip huzur bulmanızı sağlayacaktır.

Vadinin çıkışındaki ufak gölün yanında iki katlı ağaçtan yapılmış bir işletme bulunmakta. Burası milli parkın girişidir. Ağaçların altında piknik masalarının bulunduğu yerde yeşillikler arasında piknik yapabilirsiniz.

Tavşanlı Köyünün içinde bir fırın ve bu fırının üzerinde güzel çay yapan bir kahvehane bulunmaktadır. Güne başlamadan önce burada kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ayrıca, kahvehanede kahvaltı tabağı sunulmaktadır. Köydeki bakkaldan yürüyüş sırasında yemek için bir şeyler alabilirsiniz.

Ballıkalayalar – Gebze/Kocaeli Ulaşım
Kocaeli İline bağlı olan Gebze İlçesi sınırlarında bulunan Tavşanlı Köyü’nün kuzeyindedir. İstanbul Kocaeli yolu üzerinde Tavşanlı Köyü’nün küçük bir tabelası var. Tabeladan sonra köye ulaşıp oradan da kuzeye devam edildiğinde Balıklayalar Vadisine ulaşılmaktadır. İstanbul’dan kendi aracınızla yaklaşık bir saatte ulaşılmakta. Aracı olmayanlar otobüs veya trenle Tavşanlı köyüne gidip oradan da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İsterseniz turlar buraya günübirlik gezi düzenlemekteler, rehber eşliğinde Ballıkayalar’ı gezebilirsiniz.