Bademli Köyü – İzmir Tatil Rehberi

Ege Bölgesi’nin seçkin köyleri arasında bulunan Bademli Köyü tertemiz havası ve güzel doğasıyla, kıyısı ve plajlarıyla ziyaretçilerine güzel bir deniz tatili vaat ediyor. Restoranlarında her zaman taze balık ve et bulunan köyün özel içeceği olan koruk şerbeti mutlaka tadına bakmanız gereken değişik bir lezzet. Dikili ilçesinin güneybatısında bulunan köy oksijen deposu olan Madra ve Kaz Dağlarına da oldukça yakın mesafede. Volkanik Karadağ’ın eteklerinde ve doğal bir liman konumundaki Bademli’de deniz/balık keyfi ve muhteşem manzaralar göreceğiniz doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Bademli Köyü – İzmir Tatil Rehberi

Merdivenköy ve Denizköy’deki krater gölleri ile mağaralar Bademli’nin doğal güzellikleri arasında yer alıyor. İnsanı şiriniğiyle büyüleyen köyün görülmeye değer yerleri arasında köyün kıyılarına ve Midilli Adası’na hakim konumuyla Kalem Adası da bulunuyor. Berrak ve mavi bayraklı deniziyle dalış tutkunları için çok uygun bir ortamı olan Kalem Adası’nda dalmak için kurs da alabilirsiniz. Adanın bazı ziyaretçilerinin ifadesine göre bu adanın denizini görmediğiniz sürece kendinizi mükemmel bir deniz görmüş saymamalısınız. Adanın zengin sualtı aleminden, rengi maviyle turkuaz arasında değişen muhteşem denizinden ve incecik kumlarından etkilenmemek mümkün değil.

Bademli Köyü yakınlarında bulunan Garip Adası huzur veren ve sakinleştiren atmosferiyle Ege’deki yeryüzü cennetleri arasında sayılıyor. Madra Çayırı’na dayanan ormanlar da Bademli’nin etkileyici doğal zenginlikleri arasında yer almakta.

Suyu hidroasenat ve arsenik içeren Bademli Deniz Ilıcası köyün turistik değerini arttıran yerlerden biri. Denizin içinde de termal kaynaklar mevcut ve ziyaretçiler burada önce termale, daha sonra denize giriyor. Kıyı boyunca birçok noktadaki kayalar arasından çıkıp denize karışan bu şifalı su romatizmal ağrılar, cilt hastalıkları ve böbrek taşı rahatsızlıkları üzerinde olumlu etki yapabiliyor.

Bademli Köyü İzmir’e nasıl gidilir?
İstanbul’dan Bademli Köyü’ne ulaşmak için önce Dikiliye gitmelisiniz. İstanbul’dan Bursa, Balıkesir, Savaştepe, Soma yolunu takip ederek Dikili’ye varabilirsiniz. Dikili Bademli arası 7 kilometredir. Dikili’ye İzmir-Çanakkale güzergahını kullanarak da ulaşmak mümkündür.
İzmir Dikili arası yaklaşık 118 kilometre olup otomobille 1 saat 30 dakika sürmektedir.
Ankara Dikili arası yaklaşık 680 kilometredir ve arabayla yaklaşık 9 saat sürmektedir.