Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Ayder Yaylaları baş döndürücü doğal güzelliğe sahip yaylalardan. Doğa adeta bir dantel gibi işlemiş bu güzellikleri. Bol oksijenli, yeşilin tonlarını görebileceğiniz huzurlu bir ortam burası. Yaylalara serpiştirilmiş ahşap evlerde bu doğal güzelliği adeta tamamlamakta. Büyük şehirlerdeki karmaşadan uzakta, yeşile olan hasretinizi giderebileceğiniz doğal güzelliklere sahip Ayder Yaylası. Kalabalıktan uzakta nefes almak, yenilenmek ve yaşamın güzelliklerini görmek için mutlaka gitmelisiniz. Yaz sıcağından bunalanlara çok güzel doğal serinlik sunmakta Ayder Yaylası.

Doğanın bize sunduğu bu güzelliklerin kıymetini bilmeli ve korumalıyız. Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder yaylası tüm doğal güzelliklerini sunmakta. Eskiden yaylalara ulaşım patikalardan yapılmaktaydı; böylece geleneksel yaşam döngüsü ve doğa dışarıdan gelebilecek yıkıcı etkilerden korunmaktaydı. Günümüzde yaylalara araçlarla ulaşılıyor. Ayder yaylalarında doğal bütünlük kısmen de olsa kesintiye uğramıştır. Büyük kentlere göçler sonucu yaylacılık yerini turizm faaliyetlerine bırakmıştır. Ayder Yaylası yaz aylarında Ege ve Akdeniz sahil kasabalarındaki hareketliliğe sahne olmaktadır.

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Ayder Yaylası Çamlıhemşin ilçesine 17 km uzaklıkta ve 1.350 m. yüksekliktedir. Doğu Karadeniz bölgesindeki en önemli yayladır burası. Kaçkar zirvesinin kuzey çıkışı için en son hazırlık noktasıdır Ayder Yaylası.

Ayder Yaylasında bir de Ayder Kaplıcası bulunmaktadır. Suyun sıcaklığı 50° C olan bir kaplıcadır. Özel İdare tarafından yapılan tesis bulunmaktadır. Kaplıcada kadın ve erkek bölümleri, havuz ve özel bölümleri bulunmaktadır. Kaplıcanın çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Ayder Yaylasına 9 km uzaklıktaki Bulut Şelalesini de görmelisiniz. Bulut Şelalesi Karadeniz’in en büyük şelalelerinden birisidir.

Ayder Yaylasındaki otellerin tümü doğal yapıyı bozmamak için ahşap malzemelerden yapılmıştır. Ayder Yaylasında birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Burada yayla turizmi için gerekli olan birçok altyapı tamamlanmıştır. Gitmeden önce sürpriz yaşamamak için Ayder Yaylası otellerinde rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

Ayder Yaylasına gidince Ayder Deresi manzaralı restoranlarda kiremitte alabalık yiyip manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu manzara karşısında kendi kendinize, iyi ki Ayder Yaylasına geldim diyeceksiniz.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Rize’den Çamlıhemşin ilçesine gitmelisiniz. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacaksınız Çamlıhemşin ilçesine. Çamlıhemşin’den de 17 km mesafede çok güzel yapılmış bir yolla ulaşılmakta. Yol boyunca güzel manzarayı izleyerek hatta arada fotoğraf çekmek için mola vererek ulaşabilirsiniz. Ayrıca aracınız yoksa Rize’den yaz kış düzenli olarak servisler gitmekte Ayder Yaylasına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karadeniz

İnaltı Mağarası – Sinop

Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından […]

Devamını oku
Karadeniz

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini […]

Devamını oku
Karadeniz

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı […]

Devamını oku