Ayder Yaylaları baş döndürücü doğal güzelliğe sahip yaylalardan. Doğa adeta bir dantel gibi işlemiş bu güzellikleri. Bol oksijenli, yeşilin tonlarını görebileceğiniz huzurlu bir ortam burası. Yaylalara serpiştirilmiş ahşap evlerde bu doğal güzelliği adeta tamamlamakta. Büyük şehirlerdeki karmaşadan uzakta, yeşile olan hasretinizi giderebileceğiniz doğal güzelliklere sahip Ayder Yaylası. Kalabalıktan uzakta nefes almak, yenilenmek ve yaşamın güzelliklerini görmek için mutlaka gitmelisiniz. Yaz sıcağından bunalanlara çok güzel doğal serinlik sunmakta Ayder Yaylası.

Doğanın bize sunduğu bu güzelliklerin kıymetini bilmeli ve korumalıyız. Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder yaylası tüm doğal güzelliklerini sunmakta. Eskiden yaylalara ulaşım patikalardan yapılmaktaydı; böylece geleneksel yaşam döngüsü ve doğa dışarıdan gelebilecek yıkıcı etkilerden korunmaktaydı. Günümüzde yaylalara araçlarla ulaşılıyor. Ayder yaylalarında doğal bütünlük kısmen de olsa kesintiye uğramıştır. Büyük kentlere göçler sonucu yaylacılık yerini turizm faaliyetlerine bırakmıştır. Ayder Yaylası yaz aylarında Ege ve Akdeniz sahil kasabalarındaki hareketliliğe sahne olmaktadır.

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Ayder Yaylası Çamlıhemşin ilçesine 17 km uzaklıkta ve 1.350 m. yüksekliktedir. Doğu Karadeniz bölgesindeki en önemli yayladır burası. Kaçkar zirvesinin kuzey çıkışı için en son hazırlık noktasıdır Ayder Yaylası.

Ayder Yaylasında bir de Ayder Kaplıcası bulunmaktadır. Suyun sıcaklığı 50° C olan bir kaplıcadır. Özel İdare tarafından yapılan tesis bulunmaktadır. Kaplıcada kadın ve erkek bölümleri, havuz ve özel bölümleri bulunmaktadır. Kaplıcanın çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Ayder Yaylasına 9 km uzaklıktaki Bulut Şelalesini de görmelisiniz. Bulut Şelalesi Karadeniz’in en büyük şelalelerinden birisidir.

Ayder Yaylasındaki otellerin tümü doğal yapıyı bozmamak için ahşap malzemelerden yapılmıştır. Ayder Yaylasında birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Burada yayla turizmi için gerekli olan birçok altyapı tamamlanmıştır. Gitmeden önce sürpriz yaşamamak için Ayder Yaylası otellerinde rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

Ayder Yaylasına gidince Ayder Deresi manzaralı restoranlarda kiremitte alabalık yiyip manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu manzara karşısında kendi kendinize, iyi ki Ayder Yaylasına geldim diyeceksiniz.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Rize’den Çamlıhemşin ilçesine gitmelisiniz. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacaksınız Çamlıhemşin ilçesine. Çamlıhemşin’den de 17 km mesafede çok güzel yapılmış bir yolla ulaşılmakta. Yol boyunca güzel manzarayı izleyerek hatta arada fotoğraf çekmek için mola vererek ulaşabilirsiniz. Ayrıca aracınız yoksa Rize’den yaz kış düzenli olarak servisler gitmekte Ayder Yaylasına.