Avanos – Nevşehir

Avanos – Nevşehir

Kızılırmak kıyısına kurulmuş olan Avanos tam bir doğa harikası. Avanos ziyaretçilerine her mevsimde farklı güzellikler yaşatmakta. Avanos doğal güzelliği ve eski taş evleriyle ziyaretçilerini adeta büyülemekte. Bayram tepesi Avanos’a hakim noktalardan birisi olup buradan manzara çok güzeldir. Bu tepeden hem Avanos hem de uzaktan Zelve Vadisi manzarası çok güzel, burada biraz oturup manzarayı izlemelisiniz.

Avanos’un iki yakasını bir birine bağlayan üç köprü bulunmaktadır.

Taş Köprü: Günümüz şartlarına göre dar bir köprü olup Avanos’un can damarıdır. Köprünün ayakları tarihi eser olmasından dolayı değişiklik yapılmasına izin verilmemektedir. Bu köprünün ayakları Avanos taşından Avanos’lu ustalar tarafından yapılmıştır. Köprünün üstü bakımdan geçmiş olup ayaklarda değişiklik yapılmamıştır.

Asma Köprü: Avanos’lular tarafından tahta köprü de denilen köprü çelik halatlarla taşınmaktadır. Yerle teması çok az olduğu için üstünden geçerken biraz sallanmaktadır.

Kızılırmak nehri boyunca yapacağınız bir yürüyüşle Avanos’un doğal güzelliklerini yaşayabilirsiniz. Irmağın Avanos içinde kalan kısmında birçok ördek yaşamaktadır. Geziniz sırasında ırmağın kenarında bir banka oturup ördekleri izlemek size mutluluk ve dinginlik verecektir.

Yukarı Mahalle Avanos’un merkezi sayılabilecek bir mahalledir. Belediye, valilik gibi kamu binaları ve çeşitli alışveriş yerleri burada bulunmaktadır. Avanos camisi de buradadır.

Orta Mahalle Avanos’un en eski mahallelerindendir. Bundan dolayı da genelde eski evler burada bulunmaktadır. Meşhur Hacı Nuri Bey Konağı da buradadır. Bu konak mimarisi ve dekorasyonu nedeniyle bazı film çekimlerinde kullanılmıştır. Burada bulunan eski Avanos evlerinin çoğu eskisine sadık kalınarak restore edilmekte ve butik otel olarak hizmet vermektedirler. Orta mahallede çok eskiden yerleşim yeri olarak kullanılmış mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralar restore edilerek turistik lokantalar olarak hizmet vermekteler.

İlçe merkezinde Çanakçı heykeli bulunmaktadır. Çanak yapan bir insanı sembolize eden heykel turistlerin ilgisini çekmektedir.

Eski Tekel Binası orta mahallede bulunan bir Osmanlı eseridir. Restore edilmiş ve Avanos belediyesine tahsis edilmiştir.

Alaattin Camii, Yer altı Camii, Çavuşin Kilisesi, Dere Yamanlı Vadisi, Zelve Açık Hava Müzesi, Zelve Vadisi, Dervent Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Güllü Dere Vadisi ve Özkonak Kasabasındaki yer altı şehri Avanos ili sınırlarındaki gezilmesi gereken tarihi güzelliklerdir.

Avanos halkının geçim kaynağı çanakçılık ve halıcılıktır. Çanakçılar turistik eşyalar yapıp satmaktadırlar. Avanos geziniz sonrasında eve dönerken kendinize ve sevdiklerinize yöreye özgü çanak kaplar ve değişik çanak eşyalar alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İç Anadolu

Erciyes Kayak Merkezi Rehberi

Erciyes Kayak Merkezi mükemmel kayak pistine sahiptir. Tertemiz havası ve buz gibi suyu ile tercih edilen bir kayak merkezidir. Ulaşım çok kolay olup Kayseri merkeze uzaklık 25 kilometredir. Kayseri merkezden kayak merkezine giden yol asfalttır ve sürekli ulaşıma açık tutulmaktadır. Erciyes profesyonel kayakçıların tercih ettiği kayak merkezlerinden birisidir. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km dir. […]

Devamını oku
İç Anadolu

Kayseri Gezi rehberi

6000 yıllık bir tarihi geçmişi olan Kayseri kaleler, kümbetler, medreseler, camiler, müzeler, vadiler ve yaylalardan yana zengin bir şehirdir. İç Anadolu bölgesinin büyük kentleri arasında yer alan şehir geniş caddeleri, yolları ve yüksek binalarıyla modern bir görünüm arz eder. Orman yapısı bakımından zayıf bir şehir olan Kayseri’de tarım öncelikli bir uğraş değildir; sanayi, ticaret ve […]

Devamını oku
İç Anadolu

Beypazarı Yemekleri

Beypazarı Yemekleri Beypazarı yeşilin tonlarını izleyebileceğiniz doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir yer. Ankara ve çevre illerde yaşayanların gidip gezebileceği doğa ve tarihin iç içe bulunduğu bir gezi yeri Beypazarı. Eski Ankara İstanbul karayolu üzerinde olan Beypazarı Ankara’ya 100 km uzaklıkta. Kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi’nin önemli gezi yerlerinden […]

Devamını oku