Şimdiki adı Behramkale olan Assos’un ilk kuruluşu MÖ. VII. Yüzyıla uzanmaktadır. Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlıdır. Büyük şehrin karmaşasında ve gürültüsünden kaçık bir kaç günlük bir tatil yapmak istiyorsanız Assos’a gidebilirsiniz. Assos yılın her mevsiminde çok sakin ve güzel bir tatil beldesidir. Yazın Assos çok güzel olur fakat kışın da burada kalma imkanı bulursanız, geçireceğiniz bir kaç günü unutamazsınız. Assos’ta güzel zaman geçirebilmeniz için sizin için hazırladığımız gezi rehberi içinize yarayacaktır.

İskelede günün her saati ayrı keyiflidir. Sabah çok dingindir. Sabah kıyıda yapacağınız bir yürüyüşle güne zinde başlayabilirsiniz. Biraz tepelere yürüyüş yapıp etrafı izleyebilirsiniz. Tepeden baktığınızda antik kentin kalıntılarını, denizin mavisini ve biraz ötedeki Midilli adasını görebilirsiniz.

Assos Gezi Rehberi

Assos Gezi Rehberi

Güzel bir sabah yürüyüşünden sonra sahildeki masalarda güzel bir kahvaltı yaparak güne devam edebilirsiniz. Günün devamında isterseniz plajda denize girebilir veya çevre gezisi için çeşitli alternatiflerden birini seçebilirsiniz.

Assos tatilinizde Behramkale köyüne çıkarak antik kenti mutlaka gezmelisiniz. Ören yerindeki en önemli kalıntı Athena tapınağıdır. Assos festivali her yıl Eylül ayında bu tapınağın bulunduğu düzlemde olmaktadır.

Günübirlik gezi için Truva antik kentini gezmeye gidebilirsiniz veya zeytinlikler arasından Küçükkuyu’ya gidip gezebilir, Kazdağları’nın muhteşem görüntüsünde oksijen depolayabilirsiniz.
Assos’ta her gününüz eğlenceli geçecek, aktivite bulamama gibi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Dilerseniz, iskeleden tekne ile günübirlik gezilere katılıp çevre koyları gezmek bir diğer güzel tercih olabilir. Tüm bu seçenekler arasından birini seçebilir veya hepsini yapabilirsiniz.

Assos’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Assos’a gitmek için Gelibolu, Eceabat veya Kilitbahir’den feribota binerek karşı tarafa geçebilirsiniz.

İstanbul – Bandırma feribot tercih ederseniz; Bandırma – Balıkesir – Edremit – Akçay – Altınoluk – Küçükkuyu – Assos güzergahından Assos’a ulaşabilirsiniz.

Bandırmaya feribotla geçmek yerine yeni yapılan Osman Gazi köprüsünü kullanarak da Assos’a ulaşmanız mümkün.

İzmir – Assos Arası yaklaşık 260 km’dir.

Ankara’dan Assos’ gitmek yaklaşık 695 kilometredir ve normal hızda 9 saat civarı sürmektedir.