Gümüşhane ilinin en yüksek noktası olan Abdal Musa Tepesi (3331 m.) eteklerindeki Artabel Gölleri Tabiat Parkı kent merkezine 60 km. uzaklıkta bulunuyor. 5859 hektarlık bir alanı kaplayan parkın sınırları içinde 20’nin üstünde buzul krater gölü bulunuyor. Peygamber çiçeği, saman çiçeği, kaplan otu, bodur mazı ve altın çiçeği gibi bitkilerin yanında birçok yaban hayvanına da ev sahipliği yapan Artabel Tabiat Parkı gölleri kadar başta kayaçlar olmak üzere ilginç jeomorfolojik oluşumlarıyla da dikkat çekiyor.

Parka ulaşmak için Gülaçar Köyü’den Artabel Gölleri’ne doğru giden yürüyüş yolunda ilerlemeye başladığınızda üçüncü kilometreden itibaren akan dereler ve zengin bitki örtüsü gözlerinizin önüne serilmeye başlıyor.

Benzersiz güzelliğiyle doğanın insanlara bir armağanı olan park sonbahar geldiğinde yazın büründüğü yeşil örtüden sıyrılmaya başlıyor. Geceleri hava sıcaklığı sıfırın altına indiğinde krater gölleriyle onları besleyen dere ve şelalelerin kısmen donması ortaya fotoğraf tutkunlarının hayranlıkla çektiği farklı güzellikler çıkmasına yol açıyor. Peyzaj değerleri açısından yüksek bir potansiyele sahip olan milli parkta bölgede bir zamanlar yaşanmış olan savaşların izlerine de rastlanıyor.

Domuz, geyik, ,gelincik, kızıl keçi, sansar, sincap çakal ve ayıların barınağı olan Artabel Tabiat Parkı atmaca, kaz, akbaba, kerkenez, ispinoz, su tavuğu, kartal, kuyruk sallayan, akbaba ve şahin gibi kuş türlerini de ağırlıyor. Ayrıca bölgedeki göl ve akarsularda alabalıklarla yılan balıkları yüzüyor.

Artabel Tabiat Parkı Gümüşhane

Yazın sıcak günlerinde ülkemizin birçok yeri sıcaktan kavrulurken Artabel Gölleri Tabiat Parkı’nı ziyaret edenler kar ve buzul kütleleriyle karşılaşabiliyor. Gümüşhane’deki bu güzel doğa parkı buzul ve dağ gölleri, ormanlar, yüksek dağ zirveleri, dağ ekosistemleri, zengin florası ve faunasıyla ciddi bir turistik potansiyele sahip.