Amasra – Bartın

Amasra – Bartın

Tatil yapmaya vaktim yok ama çok bunaldım kısa bir molaya ihtiyacım var diyorsanız, sizin için en uygunu Amasra’da bir hafta sonu tatili. Amasra Batı Karadeniz’de küçük bir liman kenti. Bartın iline bağlı ve il merkezine 17 kilometre mesafede.

Amasra’nın benzersiz bir konumu var ve doğal güzellikler açısından çok zengin. İki adalı, iki koylu, beş tepeli bir yarım ada Amasra. Denizi temiz, balığı bol. Çarpık yapılaşmasını da görmezden gelirsek güzel bir tatil yeri.

Amasra’nın tarihi geçmişi çok renkli birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış.

Amasra müzesi, gerek binanın mimarisi, gerekse sergilenen eserler açısından benzerlerinin en iyileri arasında yer alıyor. Müzede, yörede iz bırakan Roma’da Osmanlı’ya birçok dönemden eserler bulunmakta. Aynı zamanda Karadeniz’de batan ticaret gemilerinden çıkarılan anforalar da sergileniyor.

Amasra kalesi, Boztepe ve Zindan mahallelerinden oluşan iki ada kütlesi üzerinde bulunuyor.
Amasra kalesinin bulunduğu ada, kente tarihi kemer Köprüsü’yle bağlanıyor. Karadeniz’in kabardığı günlerde buradan ıslanmadan geçmek mümkün olmuyor.

Amasra ile Bartın’ın Kurucaşile ilçesi arasındaki koyların çoğu doğallığını koruyor. Kuş Kayası, Amasra – Bartın yolunun dördüncü kilometresinde. Bu eser MS 1. yüzyılda Roma imparatoru Cladius tarafından yolcuların dinlenmesi için yaptırılmış.

Bu tarihi ve doğal güzellikleri gezdikten sonra alışveriş yapmadan olmaz diyorsanız, Kaledibi ve Çekiciler çarşıları tam size göre. Burada el işi ağaç işçiliğinin en güzel örnekleri var. Hem tanıdıklara, arkadaşlara hediyelik bir şeyler alabilir hem de kendi evinize bu güzel el sanatlarından alabilirsiniz. Çok uzun geçmişinden beri Amasra, etrafındaki ormanlarda şimşir, kestane ve ıhlamur gibi ağaçlarının bolluğu nedeniyle, ağaç işlemeye dayalı mesleklerin yatağı olmuştur. Çekiciler Çarşısı; eskiden “sıra dükkanlar” adı verilen sokakta uzun bir geçmişi olan “çekicilik” el sanatının vücut bulduğu bir sokaktır. Amasra’ya gelen turistlerin yoğun ilgisiyle ahşap hediyelik eşya yapımı ve satışı bu çarşıda sürmektedir. Bu güzel elsanatı geçmişten günümüze devam etmektedir.

Amasra’ya ulaşımda değişik yol alternatifleri var. Size Safranbolu üzerinden gitmenizi tavsiye ederim. Safranbolu’nun doğal güzelliklerini de görün ve güzel lokumundan yiyin, ağzınız tatlansın. Tatlı bir tatil geçirin.

Amasra – Bartın Ulaşım

İstanbul’dan Safranbolu’ya oradan da Amasra’ya 477 km yol.
(İstanbul TEM gişeler – Gerede sapağı 294 km. Gerede sapağından Safranbolu 92 km. Safranbolu-Amasra 91 km.)

İstanbul’dan Bartın oradan da Amasra’ya 409 km.
(İstanbul TEM gişeler – Bartın sapağı 279 km. Bartın sapağından Amasra 130 km.)

3 “Amasra – Bartın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karadeniz

İnaltı Mağarası – Sinop

Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından […]

Devamını oku
Karadeniz

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini […]

Devamını oku
Karadeniz

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı […]

Devamını oku