Alanya Tarihi Yerler Gezi Rehberi

Doğal ve tarihi güzellikleri ile Alanya en gözde tatil merkezlerindendir. Alanya tatilinizde denizi ve güneşi doya doya yaşayabileceğiniz gibi zengin tarihi güzellikleri de gezip görmelisiniz.

Alanya Kalesi
Denizden yüksekliği 250 metre olan kale yarımada üzerindedir. Yürüyerek kaleye yaklaşık 45 dakikada çıkabilirsiniz. Ayrıca kaleye düzenli olarak dolmuşlar gitmektedir. Kaleye giderken dolmuşla gidip dönüşte yürüyerek dönebilirsiniz. Kalenin etrafında bulunan tarihi eserleri dönüş yolunda görebilirsiniz. Dönüş yolunda burçlardan da çevreyi seyredebilirsiniz.

Alanya Tarihi Yerler Gezi Rehberi

Kızıl Kule
Kentin sembolü olan tarihi yapı Selçuklular döneminden kalmıştır. Kulede yükseklik 33 metredir ve kule sekizgen şeklindedir. Kulede merdivenlerden çıkarken mazgal deliklerinden çevreyi gözetleyebilirsiniz. Kulenin en üst kısmından doyumsuz güzellikteki manzarayı seyredebilirsiniz.

Kulenin zemin katı Alanya Müzesi’nin bir bölümü olup burada etnografik eserler sergilenmektedir.

Tersane
Kızıl Kule’den sonra surlara bitişik olan yoldan yürüyün ve karşınıza çıkan merdivenlerden inip 200 metre daha yürüdükten sonra tersaneye ulaşılmaktadır. Selçuklular döneminden kalan tek tersane olup 43 metre derinliğinde 7 metre genişliğinde 5 gözü vardır ve gözler denize açılmaktadır.

Alanya Müzesi
Müze üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde arkeolojik eserler sergilenmektedir.

İkinci bölümde etnografik eserler bulunmaktadır. Üçüncü bölüm de ise bahçede sergilenen lahit ve arkeolojik kalıntılardır.

Alara Han
Alanya’dan Antalya yönünde 30 km gittikten sonra Alarahan tabelasını takip ederek gidebilirsiniz. Alara çayı kenarında kurulmuş olan handa zamanında gezgin ve tüccarla dinlenirlermiş. Günümüzde bu han restore edilerek eğlence merkezi olarak kullanılmaktadır.

Alara Kalesi
Selçuklular tarafından yapılan kale Alara Han’da mola veren kervanları korumak amacıyla yapılmıştır. Koni görünümlü tepeyi saran kale surları çok etkileyicidir. Kalede en tepeye ulaşmak biraz zor olsa da buna değer tepede sizi etkileyici bir manzara bekliyor.