Alanya Gezi Rehberi

Alanya Gezi Rehberi

Alanya Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden olup tarihi ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken tatil merkezlerindendir. Alanya gezinize limanın yanı başında bulunan Kızıl Kuleden başlayabilirsiniz.

Kızıl Kule
Alanya’nın simgesi haline gelmiş olan Kızıl Kule ilçenin en etkileyici yapıdır. Kule’nin yüksekliği 33 metredir ve 5 katlıdır. Sekizgen şeklinde olan kuleye giriş ücretlidir. Kule’nin zemin katı Alanya Müzesinin bir bölümüdür. 5 katlı olan kuleye 87 merdiven ile çıkılmaktadır. Kulenin en üst katı açıktır ve oradan şehrin doğu bölümünü seyredebilirsiniz.

Alanya Gezi Rehberi

Alanya Kalesi
Kaleye iki yoldan çıkılabilmektedir. Birinci yol çarşıdan ikinci yol ise Damlataş Mağarası yönündendir. İkinci yol biraz dik ve virajlı olduğu için dönüşte ikinci yolu tercih etmek daha doğru olacaktır. Kale 83 kule ve 140 burca sahiptir. Alanya’ya gidilince gezilip görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir.

Damlataş Mağarası
Alanya kalesi gezisinden sonra ikinci yol izlenirse Damlataş Mağarası’nın giriş kapısına ulaşılır. Mağara sarkıt ve dikitleriyle çok güzeldir. Mağara içersi 22-23 derecelik sabit ısıda olup yüksek nem oranına sahiptir. Mağara içersindeki havanın alerjik olmayan astımlara ve romatizma hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Damlataş Plajı
Damlataş mağarasının hemen önündeki plaj adını mağaradan almıştır. Plaj ince kumu ve temiz denizi ile yaz aylarında çok kalabalık olmaktadır.

Kleopatra Plajı
Damlataş plajının devamıdır ve sahil kumdur. Kleopatra plajı 2 km uzunluğunda olup Alanya’nın en gözde plajıdır. Plajda su sporları yapabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ayrıca plajda 50 metre de bir de büfeler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi
Akdeniz

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Mersin Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip illerden biridir. Akdeniz denilince ilk akla gelen Antalya olsa da Mersin’de yaz turizmi için ideal tatil beldelerinden biridir. Akdeniz’in incisi olan Mersin’in her yanında tarihi miras bulunmaktadır. Roma, Bizans ve Klikya tarihi mirası ile gezip görülmesi gereken ilde uzayıp giden güzel kıyılara da sahiptir. Silifke, Yeşilovacıkta’ta bulunan Boğsak Koyu […]

Devamını oku
Çıralı Antalya Gezi Rehberi
Akdeniz

Çıralı Antalya Gezi Rehberi

Kemer’den Kumluca yönünde giderken 28 km sonra Çıralı ayrımı bulunmaktadır. Çıralı ayrımından sonra ise 7 km gidince deniz kenarına ulaşılmaktadır. Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş (Chimaera) ve Olympos antik kentleri bulunmaktadır bundan dolayı Çıralıya ilgi artmaktadır. Çıralı yolu dar ve virajlı fakat bu yolda yolculuk yapmak çok keyiflidir. Çıralı yoluna paralel dere akmaktadır. Yeşillikler arasında giderken […]

Devamını oku
Düden Şelalesi Gezi Rehberi
Akdeniz

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Antalya’daki önemli mesire alanlarından biri de Düden Şelalesi’dir. Özellikle sıcak yaz aylarında Düden şelalesi ve çevresindeki piknik alanı doğanın içerisinde güzel ve serin bir gün geçirmek isteyenler için çok uygundur. Antalya’nın halkı veya tatilcilerin her zaman yoğun ilgi gösterdikleri mesire alanıdır. Şelale kentin 12 km kuzeyinde bulunmaktadır. Otobüs ve minibüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bıyıklı düdeninden kaybolan […]

Devamını oku