Alanya Gezi Rehberi

Alanya Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden olup tarihi ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken tatil merkezlerindendir. Alanya gezinize limanın yanı başında bulunan Kızıl Kuleden başlayabilirsiniz.

Kızıl Kule
Alanya’nın simgesi haline gelmiş olan Kızıl Kule ilçenin en etkileyici yapıdır. Kule’nin yüksekliği 33 metredir ve 5 katlıdır. Sekizgen şeklinde olan kuleye giriş ücretlidir. Kule’nin zemin katı Alanya Müzesinin bir bölümüdür. 5 katlı olan kuleye 87 merdiven ile çıkılmaktadır. Kulenin en üst katı açıktır ve oradan şehrin doğu bölümünü seyredebilirsiniz.

Alanya Gezi Rehberi

Alanya Kalesi
Kaleye iki yoldan çıkılabilmektedir. Birinci yol çarşıdan ikinci yol ise Damlataş Mağarası yönündendir. İkinci yol biraz dik ve virajlı olduğu için dönüşte ikinci yolu tercih etmek daha doğru olacaktır. Kale 83 kule ve 140 burca sahiptir. Alanya’ya gidilince gezilip görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir.

Damlataş Mağarası
Alanya kalesi gezisinden sonra ikinci yol izlenirse Damlataş Mağarası’nın giriş kapısına ulaşılır. Mağara sarkıt ve dikitleriyle çok güzeldir. Mağara içersi 22-23 derecelik sabit ısıda olup yüksek nem oranına sahiptir. Mağara içersindeki havanın alerjik olmayan astımlara ve romatizma hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Damlataş Plajı
Damlataş mağarasının hemen önündeki plaj adını mağaradan almıştır. Plaj ince kumu ve temiz denizi ile yaz aylarında çok kalabalık olmaktadır.

Kleopatra Plajı
Damlataş plajının devamıdır ve sahil kumdur. Kleopatra plajı 2 km uzunluğunda olup Alanya’nın en gözde plajıdır. Plajda su sporları yapabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ayrıca plajda 50 metre de bir de büfeler bulunmaktadır.