İzmir’in batısında bulunan Alaçatı son yılların çok popüler tatil beldelerinden biridir. Özellikle rüzgar sörfü yapılabilmesinden dolayı popülerliği artmış olmasına rağmen eski taş evleri ve güzel havası da Alaçatı’nın sevilmesinde etkili olmuştur. Beldede bulunan eski taş evler ve dar sokaklar gezginleri çok eskilere nostaljik yolculuğa çıkarmaktadır. Alaçatı’da kalabileceğiniz yeni oteller bulunmaktadır. Fakat tatile Alaçatı’ya gidince düzenlenip yenilenmiş eski taş evlerden oluşan butik otellerde kalmak ortamın havasını solumak için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Alaçatı Tatil Rehberi

Alaçatı Tatil Rehberi

İzmir’den çok rahat bir yolculukla yaklaşık 40 dakikada Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz. İzmir – Çeşme otoyolunda ilerlerken gökyüzünü kucaklayan biraz tuhaf yel değirmenlerini görebilirsiniz. Aslında bu değirmenler rüzgar enerjisi ile elektrik üreten modern değirmenler. Alaçatı tatili boyunca denize girmek için Çeşme plajları çok güzel bir alternatif olabilir.

Biraz ilerleyip Alaçatı’ya yaklaşınca tahta kolları ile rüzgarı kucaklayan eski yel değirmenlerini görürsünüz. Alaçatı’nın hiç bitmeyen rüzgarından eskiden de yararlanılmış günümüzde de yararlanılmaktadır. Eskiden rüzgar değirmenleri çalıştırıp arpa, buğday ve mısır öğütüyordu günümüzde ise onları öğütecek makinalara enerji üretmektedir.

Alaçatı’da rüzgar yaz boyunca kuzeyden esmekte ve bu rüzgarda sörf yapmak için tutkunları buraya gelmektedir.

Bütün yaz boyunca günün her saatinde windsurf tutkunlarını görmek mümkündür. Sahilde bulunan sörf okulundan ders alabilir ve sörf kiralayablirsiniz.

Beach Clubler hem sörf öğrenmek, karın doyurmak ve yüzmek için hem de eğlenmek için düzenlenmiş tesisler. Windsurf ‘ü yeni öğrenmek için çok güzel bir yer Alaçatı. Denizi sığ ve rüzgar kıyıya paralel esmekte yani açık denize atılma tehlikesi yok.

Alaçatı daracık sokakları, parke taşlı Arnavut kaldırımları ile iki yakasında sıralı iki katlı taş evleri ile huzur verici bir ortam sunmaktadır. Burada bulunan evler sadece eski olmalarından değil evlerin yapıldığı taşın özelliğinden dolayı da çok farklı ve özeldir. Evlerin yapıldığı taşın özelliğinden dolayı kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan korunmaktadır. Rumlardan kalma eski evler restore edilerek yazlık ve butik otel olarak kullanılmaktadır.

Alaçatı sakız ağaçları, eski taş evleri ve sarı çiçekli mimozaları, rüzgarla uçuşan rengarenk sörf yelkenleri ve kumsalda güneşlenenleri ile cıvıl cıvıl bir tatil beldesidir. Burada geçireceğiniz tatilinizi hiç unutmayacaksınız ve tekrar gitmek isteyeceksiniz.