Alaçatı Tatil Rehberi

İzmir’in batısında bulunan Alaçatı son yılların çok popüler tatil beldelerinden biridir. Özellikle rüzgar sörfü yapılabilmesinden dolayı popülerliği artmış olmasına rağmen eski taş evleri ve güzel havası da Alaçatı’nın sevilmesinde etkili olmuştur. Beldede bulunan eski taş evler ve dar sokaklar gezginleri çok eskilere nostaljik yolculuğa çıkarmaktadır. Alaçatı’da kalabileceğiniz yeni oteller bulunmaktadır. Fakat tatile Alaçatı’ya gidince düzenlenip yenilenmiş eski taş evlerden oluşan butik otellerde kalmak ortamın havasını solumak için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Alaçatı Tatil Rehberi
Alaçatı Tatil Rehberi

İzmir’den çok rahat bir yolculukla yaklaşık 40 dakikada Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz. İzmir – Çeşme otoyolunda ilerlerken gökyüzünü kucaklayan biraz tuhaf yel değirmenlerini görebilirsiniz. Aslında bu değirmenler rüzgar enerjisi ile elektrik üreten modern değirmenler. Alaçatı tatili boyunca denize girmek için Çeşme plajları çok güzel bir alternatif olabilir.

Biraz ilerleyip Alaçatı’ya yaklaşınca tahta kolları ile rüzgarı kucaklayan eski yel değirmenlerini görürsünüz. Alaçatı’nın hiç bitmeyen rüzgarından eskiden de yararlanılmış günümüzde de yararlanılmaktadır. Eskiden rüzgar değirmenleri çalıştırıp arpa, buğday ve mısır öğütüyordu günümüzde ise onları öğütecek makinalara enerji üretmektedir.

Alaçatı’da rüzgar yaz boyunca kuzeyden esmekte ve bu rüzgarda sörf yapmak için tutkunları buraya gelmektedir.

Bütün yaz boyunca günün her saatinde windsurf tutkunlarını görmek mümkündür. Sahilde bulunan sörf okulundan ders alabilir ve sörf kiralayablirsiniz.

Beach Clubler hem sörf öğrenmek, karın doyurmak ve yüzmek için hem de eğlenmek için düzenlenmiş tesisler. Windsurf ‘ü yeni öğrenmek için çok güzel bir yer Alaçatı. Denizi sığ ve rüzgar kıyıya paralel esmekte yani açık denize atılma tehlikesi yok.

Alaçatı daracık sokakları, parke taşlı Arnavut kaldırımları ile iki yakasında sıralı iki katlı taş evleri ile huzur verici bir ortam sunmaktadır. Burada bulunan evler sadece eski olmalarından değil evlerin yapıldığı taşın özelliğinden dolayı da çok farklı ve özeldir. Evlerin yapıldığı taşın özelliğinden dolayı kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan korunmaktadır. Rumlardan kalma eski evler restore edilerek yazlık ve butik otel olarak kullanılmaktadır.

Alaçatı sakız ağaçları, eski taş evleri ve sarı çiçekli mimozaları, rüzgarla uçuşan rengarenk sörf yelkenleri ve kumsalda güneşlenenleri ile cıvıl cıvıl bir tatil beldesidir. Burada geçireceğiniz tatilinizi hiç unutmayacaksınız ve tekrar gitmek isteyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku