Alaçatı – Çeşme – İzmir

Alaçatı Ege Bölgesinde önemli tatil beldelerinden biridir. İzmir’e yakın olması, taş evleri ve rüzgar sörfüne elverişli plajlarından dolayı son yıllarda popülerliği artmıştır.

Alaçatı İzmir’e 70 km uzaklıkta olup ulaşım otoyoldan çok kolaydır. Kendi aracınız yoksa İzmir garaj’dan ya da Üçkuyular Garaj’dan sık sık otobüsler gitmektedir. İzmir’den otobüsle Alaçatı’ya 1 saat içersinde ulaşabilirsiniz.

1990’ lı yıllarda rüzgar sörfü tutkunlarının bölgeye gelmesi ile Alaçatı turizmde sesini duyurmaya başladı. 2000’li yıllarda ise taş ev meraklıları buradaki evleri alıp restore ederek küçük otel olarak hizmet vermeye başladılar ve bugün Alaçatı önemli bir tatil yeri haline geldi.

Alaçatı Gezi Rehberi

Alaçatı kentsel sit ilan edildi ve eski taş evler aslına sadık kalarak onarıldı. Bu taş evlerde otel ve restoran olarak hizmet verilmektedir.

Dünyanın en iyi 3 sörf merkezinden biridir Alaçatı. Alaçatı’da yaz kış rüzgar sörfü yapabilme imkanı bulunmaktadır. Alaçatı’da geniş ve sığ bir alan bulunmaktadır. Rüzgar sörfü bilmeyenlerin öğrenmeleri içinde çok uygundur. Plajda her hafta çeşitli etkinlik ve yarışlar düzenlenmektedir. Özellikle gençler tatil için Alaçatı’yı tercih etmektedirler.

Alaçatı’da birçok sörf okulu bulunmaktadır. Sörf öğrenmek isteyenler bu okullardan ders alabilmektedirler.

Alaçatı merkezde bulunan evlerin çoğunluğu taştan yapılmıştır. Alaçatı’ya özgü taştan yapılmış evlerin en önemli özellikleri yazın serin, kışın sıcak olmasıdır.

Alaçatı merkeze gelirken 4 değirmen dikkat çekmektedir. Eskiden buğday öğütülen değirmenler günümüzde restore edilmiş ve önlerine çay bahçesi yapılmıştır. Bu çay bahçelerinde oturup Alaçatı merkez’i seyredebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk rüzgar enerjisi üreten enerji santrali Alaçatı’dadır. Bu Rüzgar Gülleri rüzgar gücünü elektrik enerjisine dönüştürmektedir.

Alaçatı’da özel sakız yetiştiren bahçeler bulunmaktadır. Ülkemizde sadece Alaçatı bölgesinde sakız ağacı bitkisi bulunmaktadır ve korunmaktadır. Sakız ağaçlarının sayısı yaklaşık 300 civarındadır. Alaçatı’da damla sakızından çok yönlü olarak yararlanılmaktadır. Sakız reçeli ve dondurmayı mutlaka denemelisiniz.

Alaçatı zengin termal kaynaklara sahiptir. Karadağ civarından çıkan insan sağlığına faydalı ve tedavi edici özelliği bulunan jeotermal kaynakları vardır.

Hafta sonu Alaçatı’da pazar kurulmaktadır bu pazardan zevkinize uygun bir şeyler mutlaka bulacaksınız. Sokak aralarında birçok yerde ressam ve sanatçılar eserlerini sergilemekte ve satış yapmaktadırlar. Pazaryeri Camisi’nin yanında bulunan Antika pazarına da uğramalısınız.

Alaçatı doğal güzellikleri ve tarihi dokusunu kaybetmemiş sokakları ile tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Kimi sörf için kimide pırıl pırıl denizi ve doğal güzellikleri için Alaçatı’yı tercih etmektedir. Her zevke hitap eden güzellikleri ile Alaçatı görülmesi gereken tatil beldelerimizdendir.