Akyaka – Gökova – Muğla

Gökova körfezinde bulunan muhteşem mimariye sahip ahşap evleri ve çam ormanlarıyla kaplı Akyaka’yı mutlaka görmelisiniz. Santrale rağmen doğal güzelliklerini hala koruyabilmiş bir yer burası. Ormanlarla kaplı dağları, mavinin renklerini sergileyen denizi ve koylarıyla dinlenip güzel tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettikleri bir turizm cennetidir.

Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka’da yapılan evlerde ahşap ağırlıklı mimari düzeni takip etmek zorunlu olup çam ormanları içindeki harika evleriyle ünlüdür. Hem deniz ve güneş arayanlar için hem de doğasıyla dinlenip huzur arayanların cenneti. Gökova Ovası’nın sazlıklarına gelen yüzlerce değişik kuş çeşidi ziyaretçilere unutulmaz manzara sunmaktadır. Akyaka diğer sahil kasabalarının aksine yaz ve kış nüfusunda çok büyük fark yoktur. Büyük şehrin karmaşasından kaçanlar yerleşik hayata geçmek istediklerinde Akyaka’yı seçmekteler. Sıcak hava denizden gelen tatlı meltem sayesinde az hissedilmektedir. Kuzeydeki Sakartepe yamaç paraşütü için uygundur. Azmak nehrinde bulunan su samurları dikkat çekicidir. Azmak nehri kenarında yapacağınız kahvaltıdan çok keyif alacaksınız. Gökova kıyıları eşsiz doğasıyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel yerlerindendir. Körfez, kuzeyde Bodrum Yarımadası’na, güneyde Datça Yarımadası’na uzanmaktadır. Akyaka’ya girişte bulunan Azmak deresinin üzerinde kurulmuş lokantalar yemek molası vermek için en güzel yerdir. En iyi balığı burada yiyebilirsiniz.

Yeşilin ve mavinin tonlarının uyum içersinde kaynaştığı Akyaka’da her zevke uygun konaklama seçenekleri bulunmakta olup ucuz tatil yapma imkanı bulunmaktadır. İsterseniz yöreye özgü ahşap evlerde konaklayın isterseniz de begonvil çiçekleri arasında güzel bir apart otel de kalabilirsiniz.

Kleopatra Adası olarak bilinen Sedir Adası’nı mutlaka görülecek yerlerdendir. Ada zeytin ağaçlarıyla kaplı doğal güzelliklere sahip aynı zamanda da Roma ve Helenistik dönemlerinden kalan antik kalıntılarıyla ve tarihi yerleriyle dikkat çekmektedir. Mavilikler arasında bulunan adanın en önemli özelliği de özel kumudur, bu kum bir de Kızıldeniz’de bulunmaktadır.

Akyaka – Gökova – Muğla Nasıl Gidilir
Dalaman veya Bodrum havaalanlarından Marmaris ya da Bodrum otogarından Akyaka’ya gidebilirsiniz. Kendi aracınızla gitmek isterseniz Muğla’yı geçtikten 28 km sonra Akyaka sapağı karşınıza çıkmaktadır.