Akdeniz’in İncisi Alanya

Doğal ve tarihi güzellikleri ile Akdeniz’in incisi Alanya yerli ve yabancı turistlerin tercih ettikleri tatil beldelerindendir. Son yıllarda ilçede birçok yeni otel ve tatil köyü yapılmış olup her bütçeye uygun tatil seçenekleri bulunmaktadır.

Alanya’da kumlu ve uzun Damlataş plajında denize girebilirsiniz. Bu muhteşem plajda deniz ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Damlataş plajının devamında ise Kleopatra plajı bulunmaktadır. Kleopatra plajında Mayıs sonunda plaj voleybolu müsabakaları yapılmaktadır. Yabancı ve yerli her kesimden büyük ilgi gören uluslararası plaj voleybolu şenlik havasında geçmektedir.

Plajda isterseniz denizin ve güneşin keyfini çıkartabilirsiniz isterseniz de su sporları yapabilirsiniz. Su kayağı, jet ski, banana, su bisikleti, paraşüt, kano yapabileceğiniz su sporlarındandır.

Akdeniz’in İncisi Alanya

Akdeniz Bölgesi gezilecek yerler içinde Alanya tarihi güzellikleri ile çok zengin bir tatil beldesidir. Beldede gezilmesi gereken tarihi yerler Alanya Kalesi, Tersane, Damlataş Mağarası, Alara Han ve Alara Kalesidir. Alanya müzesinde ise bölgeden çıkartılan tarihi eserler sergilenmektedir bu müze de mutlaka gezilmelidir.

Alanya tatilinizde tarihi yarımadayı denizden gezmek isterseniz tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekne turları limandan başlamaktadır. Tekne turlarında üç mağaraya gidilmektedir. İlk gidilen mağara Korsanlar Mağarasıdır. Mağaranın genişliği 10 metre yüksekliği yaklaşık 5 metredir. Küçük tekne ile geziye çıkıldıysa tekne ile mağaraya girilebilir. Tekne turunda gidilen ikinci durak Aşıklar Mağarasıdır. Mağaranın iki kapısı bulunmaktadır ilk kapısı teknelerin girmesi için yeterli yüksekliğe sahip değildir. Mağaranın ikinci kapısından sonra Fosforlu Mağara gelmektedir ve bu mağaraya tekne ile girilebilmektedir. Tekne turunun son durağı ise Damlataş plajıdır. Tekne gezisini bu plajda bitirebilir veya tekne ile limana dönebilirsiniz.

Alanya gece hayatı ile de çok canlı bir tatil beldesidir. Birçok zevke hitap eden mekanlarda sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Alman turistlerin yaygın olarak tercih ettiği beldeye Ruslar da ilgi göstermektedirler.

Alanya tatiliniz sıcak yaz günlerine rastlar ise serinlemek için yaylalara gidebilirsiniz. Alanya’ya yakın olan ve tercih edilen yaylalar Gedevet, Türbelinas, Mahmut Seydi yaylalarıdır. Yaylalarda günübirlik piknik yapabilir temiz ve serin havada dinlenebilirsiniz. Ayrıca konaklayabileceğiniz yayla evleri de bulunmaktadır. Şehir merkezine 15 km. mesafedeki Dim Çayı da yazın sıcağından bunalanlar için ideal bir gezi yeridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi
Akdeniz

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Mersin Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip illerden biridir. Akdeniz denilince ilk akla gelen Antalya olsa da Mersin’de yaz turizmi için ideal tatil beldelerinden biridir. Akdeniz’in incisi olan Mersin’in her yanında tarihi miras bulunmaktadır. Roma, Bizans ve Klikya tarihi mirası ile gezip görülmesi gereken ilde uzayıp giden güzel kıyılara da sahiptir. Silifke, Yeşilovacıkta’ta bulunan Boğsak Koyu […]

Devamını oku
Çıralı Antalya Gezi Rehberi
Akdeniz

Çıralı Antalya Gezi Rehberi

Kemer’den Kumluca yönünde giderken 28 km sonra Çıralı ayrımı bulunmaktadır. Çıralı ayrımından sonra ise 7 km gidince deniz kenarına ulaşılmaktadır. Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş (Chimaera) ve Olympos antik kentleri bulunmaktadır bundan dolayı Çıralıya ilgi artmaktadır. Çıralı yolu dar ve virajlı fakat bu yolda yolculuk yapmak çok keyiflidir. Çıralı yoluna paralel dere akmaktadır. Yeşillikler arasında giderken […]

Devamını oku
Düden Şelalesi Gezi Rehberi
Akdeniz

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Antalya’daki önemli mesire alanlarından biri de Düden Şelalesi’dir. Özellikle sıcak yaz aylarında Düden şelalesi ve çevresindeki piknik alanı doğanın içerisinde güzel ve serin bir gün geçirmek isteyenler için çok uygundur. Antalya’nın halkı veya tatilcilerin her zaman yoğun ilgi gösterdikleri mesire alanıdır. Şelale kentin 12 km kuzeyinde bulunmaktadır. Otobüs ve minibüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bıyıklı düdeninden kaybolan […]

Devamını oku