Ağva Gezilecek Yerler

Ağva, Çanak ve Göksu dereleri arasında kalmış, alüvyonlar üzerinde kurulmuş bir sahil kasabası. Yazlık konut istilasından da şimdilik korunmuş.

Eski zamanlarda Ceneviz ve Venediklerin kolonisiymiş.

Ağva’nın plaji 50 metre eninde 2.5 km uzunluğunda ve önünde uzanan deniz pırıl pırıl. Son yıllarda daha çok ilgi çekmeye başlayan Ağva şirin balıkçı köyünden tatil beldesi olmaya geçiyor. Ağva gezilecek yerler açısından son derece zengin. Kiralayacağınız tekne ile 15-20 dakika uzaklıkta bulunan koyları, adacıkları, dantel gibi oyulmuş anıtsal kayaları bir çırpıda görebilirsiniz. Bu pastoral yolculuğunuzda açık hava müzesi geziyormuşcasına bir hisse kapılabilir, video kameranız ya da fotoğraf makinanızla çekebilecek bol malzeme bulabilirsiniz.

Ağva Gezilecek Yerler
Ağva Gezilecek Yerler

Kocaeli’nin Çal tepesinden kaynaklanıp gelen Çanak ve Göksu derelerinde motor kiralayarak gezerken zıpkınla balık avlamayı deneyebilirsiniz. Kayaların altında levrek, çinekop yataklarına da rastlarsınız. Boğazın ve Marmara’nın Karadeniz’den geçen tekir, palamut, lüfer gibi balıkları bu yolculuklarında önce Ağvalı balıkçıların ağına takılıyorlar. Buzhane görmeden masanıza geliyorlar. Ağva kara avcılığına da elverişli. Mevsimine göre yaban ördeği, bıldırcın, çulluk avlanabiliyor. Deniz suyu içip taflan denilen maki türü bir bitki yiyerek beslenen dağ keçileri ise hızla çoğalıyor. Tadına bakanların dediğine göre eti de karaca lezzetindeymiş. Dere kenarında bir dizi lokanta var, fiyatları da popüler turistik yerlerden epeyce ucuz.

Ağva’da daracık sokakların keyfini çıkarmak için arabanızı meydanda bırakıp yürüyerek dolaşın. Ama tekne ile denizden yapılacak bir geziye katılanlar denizle rüzgarın oydukları ilginç kayaları görürler. Bunların en ünlüsü de görüntüsü ve rengi ile duvaklı bir geline benzeyen Gelin Kayası. Mağara ve adacıklar kayalara eşlik ediyor. Karadan, Dilbucaklı köyü üzerinden de gidilebilen Kilimli Köyü ince kumlu plajı ile güzel bir mola yeri olabilir tekne gezisinde.

Ağva Gezilecek Yerler
Ağva Gezilecek Yerler

Ağva, İstanbul yakınlığı nedeniyle çok tercih edilen Şile kadar kalabalık değildir. Burada huzurlu bir tatil geçireceksiniz. Ağva, 2-3 günlük hafta sonu gezisi veya daha uzun süreli tatil için doğal güzellikleri ile olağanüstü bir beldedir.

Ağva’da Ne Yenir?

Nehir kıyısında lokantalar var, balık ve et çeşitleri ile soğuk mezeler bulabilirsiniz. Çinekop, levrek, kefal ve tabii kalkan da var. Hangi mevsimde giderseniz o mevsimin balığını yiyeceksiniz taze taze. Sazan, turna gibi tatlı su balıkları da yiyebilirsiniz. Meraklısını pavurya da bulunacağını ekleyelim.

Ağva’da Nerede Kalınır?

Konaklamak için sonderece güzel otel ve pansiyonlar mevcut. Ucuz tatil istiyorsanız bütçenize uygun kalacak yerler bulabileceğiniz gibi, daha yüksek bütçeli oteller de mevcut. Kurafal Tatil Evi, Acqua Verde ve Paradise Hotel.

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva İstanbul’a 100 Km. İstanbul- Ankara yolundan Gebze’ye gelmeden sola, Ağva yoluna dönebilir veya Şile üzerinden gidebilirsiniz. Şile’den sonrası dar ama asfalt yol, hız yapmayın, zemin yer yer bozuk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku