Seyhan Nehri’nin iki kıyısında kurulmuş bir Akdeniz kenti olan Adana’ya uçakla giderseniz indiğiniz anda daha sonra birçok sokakta da karşınıza çıkacak olan turunç ağaçları göreceksiniz. Kenti merak edip bir Adana gezisi yapmak için yola düşmüş bir gezginseniz kendinizi kısa süre içinde bir kebapçıda oturmuş halde bulmanız mümkün; çünkü bu şehrin sokaklarındaki kebap kokusu insanı acıktırıyor. Ve muhtemelen kebabınız gelmeden önce masanıza bin bir çeşit lezzetli tadımlıklar, salatalar, mezeler ve otlar gelecek.

Harika bir manzarası olan Seyhan Barajı; Seyhan’la Yüreğir’i birbirine bağlayan, kentin sembollerinden biri sayılan Taş Köprü ve Adana tarihine ışık tutan Anavarza Ören Yeri Adana’nın görülmeye değer yerleri arasında yer alıyor. Dantel gibi işlenmiş beden duvarlarıyla Ortaçağ döneminin en etkileyici askeri yapılarından olan Yılan Kale ile fıskiyeli uzun havuzları, geniş çimenlikleri, nehrin üzerindeki iki asma köprüsüyle büyük ve güzel bir park olan Adana Merkez Parkı da görülmesi tavsiye edilen mekanlar. Eski uygarlıklardan kalma çeşitli eserlerin bulunduğu Yumurtalık’taki Yumurtalık Plajı ise temiz ve berrak deniziyle yaz aylarında yapılan bir Adana gezisi sırasında bir yüzme ve güneşlenme molası verilebilecek bir yer. Adana’nın yüzlerce yıllık kültürünü saklayan ve çoğu 18. yüzyılda yapılmış olan Tepebağ Evleri de şehrin ziyaretçilerinin ilgisini çekebilecek yerler arasında bulunuyor. Adana’nın tarihi kent kimliğinin en belirgin unsurları arasında yer alan bu bitişik nizamlı evlerin arasında dolaşmaktan keyif alacaksınız.

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezi Rehberi

Eşsiz güzellikte yaylaların ve termal kaplıcaların da bulunduğu Adana yöresi oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip. Şehrin ünlü lezzeti Adana kebabı bolca yeşillik, ezme ve salatayla beraber yenir ve yanında ayran veya şalgam suyu içilir. Çingene kebabı, taş kadayıfı, halka tatlısı, karakuş tatlısı ve meyan kökü içeceği de Adana’ya özgü lezzetler arasındadır.

Merkezdeki Adana Ulu Cami, Bebekli Kilise, Sabancı Merkez Camii; Çukurova’nın en büyük lagünü olan Akyatan Kuş Cenneti; Mavisu Su Parkı, Atatürk Bilim ve Kültür Merkezi ve Etnoğrafya Müzesi bir Adana gezisi düşünenlerin gezi planına eklemesi gereken yerler arasındadır. Akören, Yumurtalık ve Şar ören yerleri de bu listeye eklenebilir.