Abant – Bolu Bir Doğa Harikası

İstanbul veya Ankara’da oturanlara çok cazip bir kısa süreli tatil önerisi. Büyük şehrin trafiğinden, karmaşasından sıkıldınız biraz oksijene ihtiyacınız mı var? Çok bilinen ve sevilen bir cennet köşesi Abant. Daha önce gitmiş olsanız bile tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz bir doğa harikası. Romantik bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız ilk düşünmeniz gereken yerlerin başında gelmeli. Aynı zamanda ailece çocuklarınızla gidip birlikte olmanın, güzel vakit geçirmenin keyfini yaşayacağınız bir yer Abant. Her mevsim Abant’ta olmak ayrı bir keyif. Kışın Abant gölü etrafındaki ağaçların dalları bir gelin gibi dizilmiş sizi karşılar.

İlkbaharın gelmesiyle birlikte gölün yüzeyini nilüferler kaplamakta. Yaz aylarında da yemyeşil bir doğa harikası. Şehrin sıcak bunaltıcı havasından kaçış mekanı. Sonbahar’da ise ağaçlar bir renk cümbüşü yaşatır size.

Abant gölünün deniz seviyesinden yüksekliği 1328 metre. Göl 1.28 kilometrekarelik alanı kaplamaktadır. Abant dağlar üzerinde arazi kaymaları sonucunda oluşan bir set gölüdür.

Abant’a E-5 karayolundan 20 km’lik asfalt yolla ulaşabilirsiniz. Bu yol üstünde oldukça güzel mekanlar ve restoranlar görebilirsiniz. Abant’a gitmeden önce harika köy kahvaltısı mutlaka yapmalısınız. Kahvaltı için saat geç oldu güzel bir öğlen yemeği yemek istiyorum diyorsanız  balık restorantlarında alabalık ziyafeti çekebilirsiniz.

Bu karla kaplı size muhteşem görüntüler sunan yolun devamında güzellikler devam ediyor. Aracınız ile giriş yaparken giriş ücreti ödeyip göl çevresinde aracınızla gezebilirsiniz. Ama bu güzelliği içinde yaşamak isterseniz aracınızı park yerine koyup devam edebilirsiniz. Abant gölünün çevresi 6,5 kilometre. Gölün çevresinde yürüyerek dolaşabilirsiniz. Ya da at arabalarıyla ucuz bir şekilde göl etrafında gezebilir, doğanın ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Gölün etrafında at ve kızaklarla da dolaşmanız mümkün.

Kışın gölün donduğu zamanların dışında, gölde su bisikleti ve sandalla gezebilirsiniz. Gölde olta balıkçılığına da izin veriliyor. Az bir ücret karşılığı benekli mercan ve alabalık avlayabilirsiniz.

Abant gölü Bolu ilinin 34 km güney batısında yer almaktadır. 1200 metre yükseklikte bir krater gölüdür. Abant gölü hiçbir akarsu ile beslenmediği ve tamamen kaynak suları ile oluşmaktadır.

Siz bunu yapmak istemeseniz bile artık dönüş vakti geldi dönmeliyim diyorsanız dönüşte köylülerin kurduğu pazara uğrayıp alışveriş yapabilirsiniz. Bu pazardan aldığınız doğal ve katkısız gıdalar sizi bir süre daha Abant’ta hissettirecektir.

Abant’a nasıl gidilir?

İstanbul ve Ankara yolunun ortasında iki şehre de eşit uzaklıkta bulunmakta. Abant Bolu iline 32 kilometre uzaklıkta. E-5 üzerinden Bolu dağına çıkmadan İstanbul yolu üzerinde. Aracınız ile İstanbul’dan geliyorsanız Kaynaşlı yol ayrımından Bolu dağına çıkabilirsiniz. Oradan da Abant kavşağına sapabilirsiniz. Sonrasında her tarafı ağaçlarla çevrili 21 kilometrelik bir yol sonunda Abant Gölüne ulaşabilirsiniz.