Articles Comments

Tatil ve Gezi Rehberi » Karadeniz » Sinop Gezi Rehberi

Sinop Gezi Rehberi

Türkiye’nin en kuzeydeki ili olan Sinop gezginlere tarihi kalıntıları gezmek, muhteşem bir doğayı seyretmek, yüzüp güneşlenmek, spor yapmak ve kamp kurmak imkanlarını sunar. Huzurun ve el değmemiş yeşilliklerin keyfini çıkaracağınız bir Sinop tatili sonrasında evinize mutlu döneceğinizden emin olabilirsiniz. Sinop’un en önemli tarihi kalıntıları Sinop Kalesi ve surlardır. MÖ 7. Yüzyılda kurulmuş olan ve duvarlarıyla şehri çevreleyen bu kale günümüzde hala özelliğini korumaktadır.

Şehre uzaklığı 9 km olan Akliman çadırınızla gidip kamp yapabileceğiniz uçsuz bucaksız bir kumsaldır. Kilometrelerce uzanan ince beyaz kumlu kumsal boyunca plajlar, moteller ve kamp çadır alanları bulunur.
Bu bölge ormanla denizin iç içe olduğu Sinop piknik ve mesire yerleri ile ünlüdür. Akliman’ın 1 km uzağındaki Hamsilos Fiyordu Türkiye’nin tek fiyordu ve çevresi çam ağaçlarıyla kaplı bir doğa harikasıdır. Erfelek Tatlıca Şelaleleri 2 km uzunluktaki dar bir vadinin içinde arka arkaya sıralanmış olan irili ufaklı 28 şelaleden oluşmuştur.

Sinop Gezi Rehberi

Sinop Gezi Rehberi

Sinop tatili sırasında görülmesi gereken yerler arasında bulunan ve doğal sit alanı olan bu bölgede yürüyüş, trekking, av turizmi ve piknik olanakları mevcuttur. Yolu üzerinde muhteşem ormanlar ve derin vadiler bulunan İnaltı Mağarası son derecede etkileyici traverten, sarkıt ve dikitlerle doludur. Ülkemizin en büyük ilk 10 mağarasından biri olan bu yerin havasının astım ve benzeri solunum hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Sinop halkının yürüyüş parkuru olan Karakum harika simsiyah kumları olan plajlar dışında birçok otel, tatil köyü, bungalov tarzı evler, kamp çadır yerleri, kafe ve restoranlar da barındırır. Birçok ünlü ismi ağırlamış olan Sinop Cezaevi 1887 yılında iç kalenin resmi olarak zindana dönüşmesiyle ortaya çıkmıştır. Etrafı yüksek kale bedenleriyle çevrili olan, bu yüzden de mahkumların kaçmasının neredeyse imkansız olduğu cezaevi bu sebeple Anadolu’nun Alcatrazı olarak anılmıştır. Bu cezaevi 1999’da kapatılıp müzeye dönüştürülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ağva Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde doğal güzellikler, hafta sonu gezi ve marmara bölgesi gezi yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Filed under: Karadeniz · Tags: , , , ,

2 Responses to "Sinop Gezi Rehberi"

  1. emir hasan mehekli dedi ki:

    Sinopta gezerken Ayancık Akgöl, Gerze Türkeli gibi doğal güzellikleri yazmayı unutmuşsunuz….

  2. Aydan dedi ki:

    sinop tatil için mükemmel bir yer havaların akdenzi gibi aşırı sıcak olmaması en büyük avantajı

Bir Cevap Yazın

*