Articles Comments

Tatil ve Gezi Rehberi » Güneydoğu Anadolu

Mardin Gezi Rehberi

Mardin Gezi Rehberi

Mardin Güneydoğu Anadolu bölgemizin kültür beşiklerinden biri şehre ilk girdiğinizde hemen göze çarpan eski ve yeni Mardin yazıları oluyor zaten yazmasalar da anlaşılıyor. Yeni Mardin dağın eteklerinde teknolojinin son ürünü modern inşaatlar ile doluyken, eski Mardin; Mardin’i Mardin yapan alan dağın tepesinin etrafında. Burada şunu eklemem lazım gece görülmeye değer bir görüntü oluyor bir gerdanlık gibi ışıl ışıl dağı sarmalayan görüntü muhteşem. Eski Mardin dar sokakları bazen bir arabanın girmesi imkânsız darlıkta sadece eşekler ile geçilebilen, … Devamını Okuyun »

Filed under: Güneydoğu Anadolu

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Günеydoğu Anadolu’da Fırat vе Diclе arasındaki Harran Ovası’nın kuzеyindе, Şanlıurfa yеrlеşim birimi bulunmaktadır. Kеntin adı iskit dilindе “Adassa” olup, “Yücе Tanrıça’nın Kalеsi” anlamındadır. Bu isim daha sonra Edеsa’ya vе Süryanilеr dönеmindе Urha’ya dönüşmüştür. Prеhistorik dönеmlеrdеn bеri iskan еdilеn vе iki nеhir arası anlamındaki Mеzopotamya topraklarının kuzеyindеki Harran Ovası’nda bulunan yörе, Pеlasg, Sümеr, Asur, Babil, Arami, Hitit, Süryani, Kеldani, Pеrs, Makеdon, Roma, Bizans vе Araplar’ın işgalindе kalmış, 1086’da isе Sеlçuklu Türklеri’nin еlinе еçmiştir. Ayrıca, Urfa’daki Abbar Hristiyanları … Devamını Okuyun »

Filed under: Güneydoğu Anadolu

Zeugma – Gaziantep Gezisi

Zeugma – Gaziantep Gezisi

Zeugma – Gaziantep Gezisi Zeugma Gaziantep ilinde, Nizip ilçesinin 10 km. doğusunda. Birecik Baraj gölü kıyısında Belkıs köyünün yakınında yedi tepe üzerine kurulmuş antik bir kenttir. Belkıs – Zeugma’da ilk kazı, kaçak kazı ihbarına istinaden Gaziantep Müze Müdürlüğü tarafından 1987 yılında gerçekleştirildi. GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı’nda su tutulmaya başlanmasıyla birlikte, Türk ve yabancılardan oluşan ekipler tarafından antik kentin sular altında kalacak kısımları yoğun kazılar yapılarak kurtarılmaya çalışıldı. … Devamını Okuyun »

Filed under: Güneydoğu Anadolu

Gaziantep El Sanatları

Gaziantep El Sanatları

Gaziantep El Sanatları El sanatları insanoğlunun var olmasıyla birlikte başlamış olup insanların bazı temel ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkmıştır. El sanatları tabiat şartlarına göre değişiklik ve çeşitlilik göstermektedir giyinme ihtiyacını karşılama gibi. Doğal çevrede bulunan topraktan yapılan toprak kaplar veya çıkartılan bakırdan elde edilen bakır kaplar dönemin şartlarına göre değişmektedir. Gaziantep el sanatları binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların etkisiyle kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir kültüre sahiptir. Gaziantep’teki geziniz sonunda hatıra olarak bu el sanatlarından … Devamını Okuyun »

Filed under: Güneydoğu Anadolu

Gaziantep Kebapları ve Yemek Çeşitleri

Gaziantep Kebapları ve Yemek Çeşitleri

Gaziantep Kebapları ve Yemek Çeşitleri Gaziantep çeşitli kültürlerin buluşma noktası olmasından dolayı çok zengin bir tarihin yanında yemek kültürüne de sahiptir. Tarihte ipek yolu ve ticaret yolu Antep’ten geçmiştir bundan dolayı tarihi, ticareti ve yemek kültürü çok gelişmiştir. Gaziantep’i mutlaka gezip görlmeli, yemeklerini denemelisiniz. Gaziantep mutfağında yaklaşık 252 çeşit yemek türü yer alır. Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk kebap çeşitleri gelir. Kebaplar Kuşbaşı Kebabı Patlıcan Kebabı Cağırtlak Kebabı Altı Ezmeli Tike Kebabı Altı Ezmeli Kıyma Kebabı Kazan Kebabı Kıyma Kebabı Sebzeli Kebap Kemeli Kıyma Kebabı Sarımsak Kebabı Soğan Kebabı Ali … Devamını Okuyun »

Filed under: Güneydoğu Anadolu