Articles Comments

Tatil ve Gezi Rehberi » Akdeniz » Finike – Antalya

Finike – Antalya

Finike – Antalya

Finike mavi bayraklı denizi, muhteşem koyları ile önemli tatil beldelerinden biridir.

Türkiye’nin hatta dünyanın en uzun kumsallarından birine sahiptir. Bu kumsalın uzunluğu yaklaşık 10 km. dir. Finike masmavi denizi ve temiz sahilleri ile muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Finike yeşilin tonları ve masmavi temiz denizi ile çok güzel bir tatil beldesidir.

Finike turunçgiller ve narenciye üretimi çok fazla olan bir belde olup turizmde yeteri kadar ilerleme kaydetmemiştir. Fakat son yıllarda turizme de gereken önem verilmeye başlanmıştır.

Finike coğrafi ve kültürel konumunu yat turizmi ile birleştirince ilçe ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaya başlamıştır. Finike Marina beldeyi uluslararası bir liman kenti ve yat turizm merkezi haline getirmiştir.

Finike’de turizm amaçlı su sporlarının yapılması için müsait alanlar bulunmaktadır. Fakat Finike’de turizm çok fazla gelişmiş olmamasından dolayı su altı faaliyetleri yapılmamaktadır. Su üstü spor faaliyetleri ise Kumluca – Finike Yolu üzerinde bulunan Presa Di Finica Otel sahilinde yapılmaktadır. Bunun için gerekli denetimler ilgili kurumlarca yapılmaktadır.

Finike birçok tarihi ören ve antik yerlere sahiptir. Antik Limyra kenti ilçenin 4 km kuzeydoğusundadır. Arykanda ve İdebessos yerleşim yerleri de önemlidir. Suluin Mağarası ve Gökbük Kanyonu görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir. Kentin en yüksek zirvelerinden birinde Helenistik döneme ait gözetleme kulesi bulunmaktadır.

Finike – Antalya Ulaşım
Antalya – Finike arası 112 km dir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Gündoğan - Bodrum - Muğla başlıklı makalemizde apart otel, Bodrum Yarımadası ve Peynir Çiçeği Mağarası hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

  • PINARA OREN YERİ
  • gezi türkiye tatil rehberi 2012

Filed under: Akdeniz · Tags: ,

One Response to "Finike – Antalya"

  1. Ebru dedi ki:

    Finike son dönemdeki yoğun yapılaşma ile önemli turizm noktalarından biri haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

*